| Sorinlelele a întrebat:

Salut! Am cumparat un prebuild (pc) si vreau sa ii montez 5 ventilatoare ( 3 in fata, 2 deasupra, deja are in spate), problema e ca am gasit un hub care are 4 porturi pe care il contectez la cpu fan, intrebarea mea este daca se poate contectea un ventilator la sursa, cum este si cel din spate?

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Exista ventilatoare alimentate la 12V (functioneaza si cu 5V), care se conecteaza direct la sursa, la tensiunea dorita (de obicei 12V). Acele ventilatoare au doar 2 fire (+galben sau rosu /-masa, 0V) si se potconecta paralel. Neavand inca fire in plus, aceste ventilatoare vor functiona cu viteza constanta.

Dupa parrea mea, daca montezi inca 5 ventilatoare pe carcasa, atunci in cutie se va forma o turbulenta puternica de aer. Rezultatul va fi un zgomot mare si racire redusa (aerodinamica aleatoare).
Nu-ti recomand!
Poti monta inca un ventilator, in partea drontala (daca ei loc), iar miscarea aerului impins sa fie identica cu ceea a ventilatorului deja montat, din spate. Aceasta solutie va da rezultat (racire) mult mai bine decat cu 5 ventilatoare.

| NLS a răspuns:

Nu are nimic (daca are Molex si ai adaptorul respectiv), dar aproape sigur mai ai pe placa de baza si alta mufa pentru ventilatoare in afara de cea pentru CPU.

| Zuzu1991 a răspuns:

Exista o tona de solutii sa connectezi ventilatoare la mufele de hdd/ssd libere, insa spre deosebire de cele de pe placa de baza nu vei avea control fara un controller de ventilatoare, care costa
totusi, daca ai mai multe porturi pe placa de baza pentru ventilatoare, asta ajuta (insa nu multe au)