| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios a întrebat:

Salut
Am dat comanda de o placa de baza noua, procesor i5, 8gb rami.
Am pus procesorul si ramii in placa cea noua, totul e bine
Am pus placa in carcasa
Problema e urmatoarea
Am nevoie de 2 mufe, si un prieten mi-a zis ca le pot cumpara, dar am deschis carcasa sa ma uit unde trebuie montate, si nu am loc de ele. Ce pot sa fac sa rezolv situatia? E foarte frustrant sa ai un procesor mai bun decat cel actual dar sa nu-l poti folosi
Precizez ca placa actuala are socket amd, e Acer. Cea noua are socket Intel, si e tot Intel.

Pot sa rezolv totul la un service sau trebuie schimbata toata carcasa? Daca nu astea, atunci ce?

8 răspunsuri:
| PainTech a răspuns:

Salut!

1. Ce fel de "mufe" iti trebuie?
2. E imposibil sa pui un procesor Intel ( LGA ) intr-o placa de baza cu socket pentru AMD ( PGA ). Chiar daca ai gasi un adaptor, chipsetul placii nu s-ar putea intelege cu procesorul.

| NGheorghe a răspuns (pentru PainTech):

"chiar dacă ai găsii adaptor" - sigur totul va merge bine și "s-ar înțelege" - că de aia se fac adaptoare.
Dacă...

| PainTech a răspuns (pentru NGheorghe):

Chinezii fac adaptoare doar de dragul de a face adaptoare. Precum "procesorul cu 20 de core-uri" poti gasi multe tepe pe magazinele online.

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru PainTech):

Nu stiu cum se numesc mufele...
Nu ziceam sa pun un procesor amd pe socket Intel sau vice versa. Ziceam ca am niste fire / mufe, ce-o fi, si pentru placa de baza veche (socket AMD) sunt destule, dar am achizitionat una noua (Socket INTEL), si cand i-am pus firele SATA, firele de sursa, etc, am constatat ca imi trebuiesc 2 mufe si nu le am.
Mentionez ca nu am nevoie de ajutor pentru procesor/socket, doar niste mufe

Daca poti, da-mi un loc unde putem discuta in privat despre asta

| Uvox a răspuns (pentru PainTech):

Asa este, doar ca el a spus că pe lângă placă noua a luat si un i5 si 8GB "rami" (ce o fi aia? ca tot citesc pe TPU rami in sus, rami in jos)
Nu e vorba sa puna amd in socket de Intel.
E vorba de cine stie ce mufe ca inca nu stim pentru ce ii trebuie.

| PainTech a răspuns (pentru NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios):

Nu sunt foarte multe cabluri pentru curent electric :
- 20/24 main power ATX ( Sursa -> Placa de baza )
- SATA power ( Sursa -> HDD/SSD )
- 4/8-pin 12V ( Sursa -> Placa de baza, langa CPU )
- 6/8-pin PCIe ( Sursa -> Placa video )
- 4-pin molex ( Sursa-> HDD pe PATA )
- 3/4-pin cooler ( cablul coolerului, Cooler -> Placa de baza )
- 4-pin Berg ( pentru floppy )

Inafara de cele pentru energie electrica, exista :
- SATA
- PATA
- Cablurile dintre placa de baza si panoul frontal de pe carcasa, cu sloturile USB, LED-uri si butonul de pornire.

| NGheorghe a răspuns (pentru PainTech):

Da, asta este, ai dreptate. Câteodată și magazinele își trag țeapă cumpărând și expunând produse de care nimeni nu are nevoie, darămite să se găsească cum că chiar ar și exista așa ceva. Dar eu unul chiar as cumpăra, două chiar, așa de design, unul chiar LGA-PGA și al doilea sa fie invers PGA-LGA... mă gândesc la că ce bine ar arăta că i-aș băga chiar în ceață pe toți... de ar crede ca am chiar în model extraterestru. happy

| NuAmNicioIdeeDeNumeVorbescSerios explică (pentru PainTech):

Pe langa acei pini scrie pe un loc REAR FAN, si in celalalt loc unde imi trebuie mufa scrie ceva cu power panel sau ceva asemanator, cate duce spre butonul carcasei de power on.
La placa de baza noua am nevoie de 2 mufe pentru butonul de power, dar la cea veche aveam nevoie de doar una. Ca sa pun placa noua de baza imi trebuie alta carcasa sau sa o duc la cineva specializat in asta, care monteaza pc-uri?