| Jakye a întrebat:

Salut,
Am de ales între Windows 7 și Windows 10. Care e mai bun după părerea voastră? Vreau și un argument.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Daca ai hardware mai vechi de 2015, poti ramane o vreme la 7. Insa in ianuarie 2020 expira suportul.

Daca ai hardware puternic, pentru jocuri, editare video, grafica, proiectare, Windows 10 a devenit intre timp destul de stabil.
Si pe un hardware de acest fel, e net mai rapid decat 7.

Drivere pentru 7 producatorii nu mai prea ofera in ultimii 2 ani, decat in cazuri exceptionale.

Windows 10, in afara faptului ca arata cum arata (o mare risipa de spatiu in acel Settings), integrarii serviciilor XBOX si a Apps-urilor cam inutile, avand ca target utilizatorul casnic, nu Power-userii - vine cu DX12, suport nativ USB3.0 si 3.1, suport SATA3 mai bun, gestionare mai buna a resurselor, protectie superioara, compatibilitate mai buna cu hardware mai nou, baza de date mai mare pentru hardware/drivere. Iar ca "bonus" -cu o armata de servicii de spionaj.

Eu am dezactivat Cortana, telemetria, tot ce se gaseste la Privacy
am pus pe OFF, am dezactivat Apps-urile inutile, si le-am blocat celor ramase accesul la net din Firewall, am blocat Serviciile inutile/nefolosite.

Am trecut la 10 de 1 an si jumatate, update-uri la zi, si merge ok. In nici un caz mai prost decat 7.
Au fost de vreo 2 ori probleme dupa update-uri, am avut lag destul de suparator, blocaje la nivelul interfetei (butoanele nu mai raspundeau ok), dar de fiecare data s-au rezolvat repede, prin alte update-uri ce au venit dupa ~ o saptamana.

7 răspunsuri:
| RAY a răspuns:

Windows 10

| Jakye explică (pentru RAY):

Salut,
Poți să îmi spui de ce ai alege Windows 10?

| RAY a răspuns (pentru Jakye):

Vine cu 90% din drivere, e mai bun ca windows 7, desigur ca ai nevoie de un hardware demn de anul 2018, e ceva normal

| gelu1970 a răspuns:

Eu aleg 7. asta daca fabricantul imi ofera drivere pentru 7.
argument? instaleaza 10, fa-i update, si vorbim peste cateva luni.
imi spui cum a mers in principiu si dupa 4-5 luni de updates.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Windows 10 este clar mai bun decat vechiul 7, daca ai un pc decent iti va merge perfect cu 10, daca e ceva mai slab iti va merge greu si mergi pe 7.

| skartexx a răspuns:

Windows fara discutie, conditia e sa il descarci din surse sigure, uite aici: https://www.mocasoft.ro/......microsoft/
cateva metode de a descarca direct de la Microsoft

| Tec_Sprice_1915 a răspuns:

Nu stiu la ce se refera prin dupa 4/5 luni de "updates" il am de cand a aparut si imi merge perfect, ti-as recomanda 10 daca ai un sistem pc s.au laptop mai ok, daca e mai praf pune'i 7.