| mskking91 a întrebat:

Salut, am de facut un proiect despre un "Senzor de proximitate" de aproximativ 15 pagini, este ca un detector de mișcare, dacă m-ar putea ajuta cineva cu ceva materiale ar rămâne dator! Mersi

Răspuns Câştigător
| simpluone a răspuns:

Cauta si tu pe internet sunt tone de informatii nu se poate sa ceri mura in gura ca poate face cineva tema! Foloseste senzor de proximitate schema in google sau daca le ai cu engleza foloseste proximity sensor diagram sau schematics sau function sau mai stiu eu ce. E adevarat ca din tone nu folosesti decat cateva kilograme insa profesorul vrea sa vada ca ti-ai dat interesul si ai inteles!
Sunt mai multe tipuri, majoritatea sunt un circuit oscilant format dintr-o bobina si un condensator in paralel parca iar daca apropii o parte metalica de bobina aceasta isi modifica impedanta si bineinteles paramateri de oscilatie. E destul de mult de povestit aici practic oscilatorul se regleaza la frecventa de rezonanta, iar orice metal apropiat face ca oscilatorul sa nu mai fie in rezonanta. Stiu ca e greu insa daca iti place o sa fie interesant, gasesti circuitul oscilant in cartea de fizica! Spor!
Mai sunt cele cu pir (passive infrared sensor) pentru alarme de obicei unde detecteaza campul infrarosu, sau cele cu bariera infrarosu si mai sunt!