| denisTiky a întrebat:

Am descarcat ceva joc virusat de pe internet iar acum imi tot deschide singur ferestre in chrome cu reclame la tot felul de prostii. Cum pot sa scap de acest virus? Ce antivirus free imi recomandati, dar care sa ma scape de virusul asta cu reclamele, dar sa pot sa si scanez sa vad daca am alti virusi si sa ii pot elimina.

Funda!

7 răspunsuri:
| gabicoo a răspuns:

Ca antivirus permanent recomand Avast Free. E cel mai bun ( argument : e singurul antivirus free bagat in seama de cei de la www.av-test.org )
Ca un strat suplimetar de protectie recomand Malwarebytes free. Asta asa ca la medic - pentru o a doua opinie poti face periodic scanari cu el.
Dar mai întâi pentru a rezolva problema de care te plangi incearca sa elimini virusul ( adware ) cu AdwCleaner. E un utilitar antivirus. Nu se instaleaza. Il descarci, il rulezi, elimini tot ce gaseste apoi il sergi de pe desktop.
Succes.
:)

| denisTiky explică (pentru gabicoo):

Am o problema, cand intru pe google si dau sa descarc Malwarebytes, imi inchide pagina. Deci eu scriu in bara de search la orice browser (am incercat cu mai multe) si cand dau enter imi inchide pagina dupa 2-3 secunde.
Cred ca e ceva virus in pc-ul meu ca mi se deschid ferestre aiurea cu reclame, merge calculatorul greu. Poti daca te rog sa imi uploadezi tu pe un stie gen Mediafire. Mega, etc setup-ul de instalare la malwarebytes, ca pe net nu pot sa il descarc.

Răspuns utilizator avertizat
| Ensiferum a răspuns:

Fa-ti un cd bootabil cu avg si acceseaza-l in nainte sa porneasca windowsul, scaneaza tot si pune-l sa curețe.

| Lucian2473 a răspuns:

Cu programul AdwCleaner.

| GanduriDeCafea a răspuns:

Ai putea sa inceric cu antivirus bitdefender free si un Anti-Malware de la malwarebytes. Pune-le pe amandoua pentru eficienta mai mare. Dezinstaleaza si aplucatiile suspecte din control panel.