| Justusee34 a întrebat:

Salut.
Am doua camere de filmat (camere de magazine) si vreau sa le pornesc. Sa inregistreze sau sa imi arate imaginea pe un monitor.
Cum as putea face asta si ce mi-ar trebui?

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| Algo098 a răspuns:

De obicei se folosesc DVR-uri. Exemplu: http://www.a2t.ro/......-720p.html
DVR-ul se alege in functie de camere ca sa se potriveasca. DVR = digital video recorder. E ca un minicalculator. In DVR se pune un hard disk care se cumpara separat. DVR-ul poate avea mai multe functii, dupa modelul dvr-ului.
Dvr-ul primeste semnalul de la camere, il poate afisa pe monitor sau pe televizor prin cabluri rca, vga, hdmi dupa model. Dvr-ul poate inregistra continuu, la anumite ore, la alarma, la detectie de miscare, la intreruperea unei camere, in functie de meniu si de cum este setat. Dvr-ul se poate conecta prin cablu utp sau wifi dupa model la o retea locala, la un router si toate dispozitivele conectate la acea retea cum ar fi telefoane mobile, tablete, calculatoare pot vedea inregistrarile sau imagini in direct, totul in functie de meniul si caracteristicile dvr-ului. Daca reteaua e conectata si la internet, inregistrarile si imaginile in direct se pot vedea in orice loc de pe glob, prin internet, pe telefon, tableta, calculator. Totul in functie de modelul, caracteristicile si softul aferent dvr-ului. Daca nu e conectat intr-o retea, imaginile se pot vedea pe un monitor sau televizor conectat prin cablu (hdmi, vga, rca) la dvr. Dvr-ul poate avea mouse si telecomanda pentru navigarea prin meniu. Dvr-ul poate avea una sau mai multe intrari pentru microfoane care sa se inregistreze simultan cu camerele. Deci, in functie de necesitati se alege dvr-ul potrivit. Nu sunt toate la fel, unele au soft si aplicatii mai bune, altele sunt mai sarace si se pot folosi mai greu.
Un dvr bun conectat la internet ne da posibilitatea sa vedem de pe telefon si de pe calculator imagini in direct, cu sunet si imagini inregistrate, chiar din alt loc, din alta localitate.
Prin urmare trebuie un DVR si un hard disk la dvr.

1 răspuns:
| CristiDinBucuresti a răspuns:

Deci ai două camere, monitoare ai? Pe ce o sa vezi inregistrarea, i ti trebuie cabluri mai întîi camerele video intră in priză deci o sursă de curent ai nevoie in magazia aceea, iar apoi din camerele video pleaca alte cabluri de semnal audio daca vrei sa ai si sunet, si semnal video care se conecteaza in calculator, doar un specialist le poate instala.