| DenisIonut01 a întrebat:

am doua probleme.
1.Am dus laptopul la magazin pentru al trimite in service, avand garantie, domnu de acol a spus ca nu a gasit problema si a inlocuit placa de baza preventiv. Totul ok pana cand am observat ca este o placa de baza ASRock AS XXXX ci nu una Acer cum este laptopul, am trecut cu vederea fiind o placa care nu este originala de la Acer si problema este ca dupa ce am reinstalat windows-ul imi merge ca naiba. Am incercat diferite versiuni de windwos 8.1 pro. Binenteles daca tot am schimbat windows-ul am zis sa incerc windows 10 ultimul beta si ce sa vezi mi s-a blocat tastatura laptopului... asa a continuat si dupa ce am pus windows 8.1 si prima data si a doua oara. intrebarea mea este ok ca au pus o placa care nu este originala?

2. Se pare ca nu-mi merge google.ro si restul "produsele lor" si nici facebook.com, a trebuit sa descarc chrome pe telefon si sa il transfer pe laptop. Si site-ul mozila imi merge doar ca imi arata doar text unu sub altul ca si cum ar fi pe mobil si inca incarca...

7 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

Dar ti-a aratat-o si pe cealalta? Pe care a schimbat-o? Posibil nici cealalta sa nu fi fost originala.Du-te inapoi la el si explica-i situatia.

| DenisIonut01 explică (pentru darrio2007):

Nu,doar o foaie pe care imi scrie ca nu sa detectat problema spusa si au inlocuit placa de baza preventiv. A fost originala, cum am dedus faptul acesta cand am instalat windows-ul am dat instalare cu activare oem sau ceva legat de OEM si atunci in info la my computer apare Acer si un numar de centru Acer, asa cum la aceasta apare asrock. si mai e o chestie in bios care arata acest lucru

| darrio2007 a răspuns (pentru DenisIonut01):

Parerea mea este ca nu trebuia sa ti-o schimbe.Asa preventiv cum spun ei.Mergi inapoi la ei si spune-le ca nu esti multumit de lucrarea efectuata.

| DenisIonut01 explică (pentru darrio2007):

Am fost si le-am spus ca nu e compatibila cu driver-ul de pad(mous din laptop) si ca as dori sa-mi puna placa mea inapoi. dupa 5 zile imi vine laptop-ul si scrie ca cica nu e compatibil cu softul ( windows 10 ) si ca au incercat cu un alt hdd pe care are alt soft si la ei este totul ok si functioneaza. mi-a spus sa pun softul pentru care Acer ofera support adica windows 8, l-am instalat si la fel imi face. si despre placa de baza sa o puna inapoi nu au mentionat nimic. am renuntat sa ma mai "lupt" cu ei, raman asa si data viitoare imi iau Asus de la alt magazin.

| K0sti a răspuns:

Nu cred ca Asrock face placi de baza pentru laptopuri compatibile Acer...

| DenisIonut01 explică (pentru K0sti):

Nu stiu ce "maglavait" a facut dar nu e placa originala, primul semn a fost cum am spus si colegului, instalarea windows cu activare oem, sl doi-lea semn in bios apare asrock si al treilea semn este incompatibilitatea cu driver-ul pentru touchpad.

| K0sti a răspuns (pentru DenisIonut01):

Mda, ciudat!