| georgege a întrebat:

Am două routere, nu știu le-am încercat pe ambele, dar... Tot îmi apare " Fără acces la internet " și nu merge, de ce? Ce pot face?

5 răspunsuri:
| CuriousStuff a răspuns:

Ai facut setarile pentru net pe ele? Daca ai net de la RDS trebuie sa iti faci setarile la router, sa bagi usernameul si parola care ti le-au dat aia de la net. Cauta "Cum sa fac setarile pentru net RDS *numele routerului tau*" pe google.

| georgege explică (pentru CuriousStuff):

Da, am făcut asta.

| CuriousStuff a răspuns (pentru georgege):

Nu le-ai facut bine, daca scrie ca tot fara acces scrie.
Dupa ce ai facut setarile pe pagina routerului trebuie sa scrie in ce stadiu e conexiunea ta, daca a aparut vreo eroare, daca e disconnected, retrying, connecting... Ce scrie?
Baga cablul de net direct in PC si fa-ti setarile acolo, sa vezi daca ai net, totusi.

| georgege explică (pentru CuriousStuff):

Hmm... Cred că le-am facut bine, gen se conectează la wi-fi de pe orice dispozitiv, dar accesul la net nu este disponibil. Merge dacă-l bag direct în PC.

| CuriousStuff a răspuns (pentru georgege):

Tocmai ca nu le-ai facut bine, routerul nu e conectat la retea. Tu te poti conecta la router, e functional, dar neavand setarile de net bune el nu se poate conecta la retea.
Mai incearca, tot fa setari pana merge, si eu am facut asa prima data. Mai cauta tutoriale pe google. Uneori cand incerc sa fac setari nici acum nu imi ies din prima nici mie.