| DDCC a întrebat:

Am făcut root, deblocat bootloaderul și am instalat câteva roms personalizate pe telefonul meu Motorola xt1941-4. Au fost toate buguite, așa că am flăshuit (cu twrp) https://androidmtk.c...-for-all-models, modelul meu. Acum telefonul nu poate detecta sim, deși este pus. Am mai încercat alte romuri, nu mai bootează niciunul, exceptând acest stock rom. (Am pus Lineage, Pixel; opengapps, de pe xda developers, fiecare au avut buguri. Cum pot să repar IMEI-ul? Am căutat pe net soluții, dar nu găsesc să descarc niciun program să facă ce vreau eu. Mă poate ajuta cineva?

8 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Din cate stiu eu IMEI-ul e fizic in modemul de comunicatie GSM
la fel ca MAC-ul la placile de retea
insa ar trebui sa te duci la service, inainte de a face brick total la telefon

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns:

Nasol, problema cu custom rom-urile is ca mai toate au o macar o imperfectiune. Daca nu gasesti unul mai stabil cred ca ar trebui sa te reintorci la cel initial. Asta ar insemna sa-l resoftezi, nu stiu cum se face la Motorola insa va fi oricum putin riscant( eu am hard brick-uit doua Alcatele resoftandu-le in urma cu 3 ani, noroc ca unul si-a revenit din morti insa a ramas in bootloop iar celalalt avea garantie si noroc ca aia nedandu-si seama ca s-a modificat software-ul i-au schimbat placa de baza laughing) ).

| DDCC explică (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Am reflashuit stock rom-ul, găsit pe net, tot la fel face cu sim-ul (nu-l vede).

Răspuns utilizator avertizat
| DDCC explică (pentru costinvlad490):

Uite, am încercat să urmez tutorialul ăsta http://androidmtk.com/use-qualcomm-smartphone-write-imei-tool dar fie nu-mi vede telefonul, fie îmi arată cu triunghi galben. Am încercat și cu reinstalarea driverelor pentru el. Mă poți ajuta mai concret, te rog frumos?

Răspuns utilizator avertizat