| anonim_4396 a întrebat:

Salut,
Am facut un stress test in aida64 la ryzen 7 3700x si ajunge la 85c, spike-uri si la 90c uneori. Sa imi fac griji? Sa pun alt cooler?
Coolerul pe care momentan il folosesc este Thermaltake UX200 cu pasta MX-4.

Mersi

3 răspunsuri:
| Adrian5575 a răspuns:

Cam mare temperatura.

| Al3x998 a răspuns:

Este o temperatura foarte mare, ar trebui sa schimbi cooler-ul cu un AIO de 240. Ryzen 3000 se incinge foarte mult. Daca ai 85-90°C in Aida, nici nu vreau sa ma gandesc cate ai in Prime95 laughing. Poate fi si carcasa de vina, ce carcasa ai? Daca scoti panoul lateral ai temperatura mai mica?

| skzstyle a răspuns (pentru Al3x998):

Am avut ryzen 3600x inainte si nu trecea de 70c in prime. Carcasa e segotep lux 2. Nu am scos panoul.