| Zinv a întrebat:

Salut.
Am facut wishlistul asta si as vrea o parere.
https://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/5053544/
Ce carcasa sa pun (din wishlist)?
Multumesc!

1 răspuns:
| NLS a răspuns:

Despre componente nu mai spun nimic, am spus in posturile trecute tot ce era nevoie, si vad ca ai si ascultat, ceea ce e de bine.
Pasta e ok, am folosit-o si eu multa vreme, e la un grad diferenta de Noctua NT-H1 care are un pret semnificativ mai mare.
Ai doar grija sa o aplici corect (o cantitate prea mica sau prea mare, distruge vraja racirii perfecte).

Despre carcasa:
eu personal cred ca as merge pe Alphagear, pentru ca are un design mai sobru, frontalul e gaurit in totalitate, Canopus are si un scut de plastic ce acopera partial gaurile.
Totodata Alphagear e future proof (o poti folosi si la urmatorul sistem daca ai grija de ea), incape in ea cam orice placa video ti-ai dori, si orice Noctua D15 sau Dark 4 Pro ai vrea sa bagi in ea vreodata (2 coolere pe aer de top). Fara gluma, nu au luminite, dar cand vine vorba de performanta, raportata la liniste si pret, acestea 2 bat orice racire pe apa.
Suporta radiatoare de 360mm atat in fata cat si sus.

Vine cu fan controller si cu suport pentru sustinerea placii video, util cand o sa ai o placa video mai lunga. (La actuala, as zice ca nu e nevoie de el).
Posibilitatile de WM sunt decente, are benzi velcro prin care poti trage manunchiul de cabluri, dupa ce le aranjezi putin
Greutatea ei iti spune ca e alta mancare de peste fata de Canopus, cantareste dublu, la propriu, fara a fi de 2 ori mai mare in dimensiuni.
Deci teoretic are tabla (sau/si sticla) mai groasa.

Daca bugetul ar fi o problema si vrei sa-l tii cat mai jos, probabil ca m-as multumi cu o AQIRYS Wezen sau Arcturus (personal imi plac mai mult decat Canopus).

Daca nu vrei sa faci compromisuri si ai banii, ia Alphagear, chiar e carcasa perfecta in banii aceia.

Are si un design interesant, aproape unic (copiat de la o carcasa premium, si anume Fractal Design Meshify 2).