| Illuminati2016 a întrebat:

Am gasit un corp de iluminat stradal mai vechi la bunicul meu si avea balastul condensatorul si igniterul toate legate, inca nu le-am dezlegat, vreau sa intreb daca merge cu o lampa cu vapori de sodiu(aia cu lumina portocalie) de 150w, a fost testat cu un bec de vapori de mercur de 125 si unul de 250 si pareau sa functioneze. Zicea pe el CDM + SON + MH si din cate stiu SON sunt alea cu sodiu si MH - metal halide

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Teoretic ar trebui sa functioneze, daca balastrul si igniterul sunt pentru puterea becului.

Pentru iluminat nu merita sa-l folosesti, DAR se poate folosi pentru dezinsectare /dezinfectare la o incapere de casa veche!
Daca spargi balonul exterior de sticla a unui bec cu vapori de mercur, miezul va radia raze ultraviolete puternice. Lasand sa functioneze in continuu 12-24 ore intr-o camera, toate vietuitoarele le omoara la o distanta de 3-5m.
Metoda a fost recomandata si folosita pentru dezinfectarea incaperilor dupa inundatii si curatarea namolului din case si gospodariile anexe.

| CarcotasulVesel a răspuns:

Nu sunt specialist, dar in teorie orice merge la 220v si nu se incalzeste indeajuns cat sa arda corpul de iluminat atunci ar trebui sa mearga

insa daca tu chiar ai de gand sa il pui sa stea aprins toata noaptea, eu personal as cauta ceva cu led, sa ai consum minim, iar acum nu mai sunt asa de scumpe

| Illuminati2016 explică (pentru CarcotasulVesel):

Mai mult mi-as lua sursa de lumina sa vad cum merge de pus toata noaptea nu cred + ca este un corp stradal de metal deci nu are treaba cu caldura dar am scos tot aparatajul fiindca corpul era cam ruginit