| niky01 a întrebat:

Salut am i problema cu calculatorul.Am win 8 si am dezinstalat un antivirus care imi ingreuna calculatorul si acum imi porneste doar pana la lockscreen.Nu imi ridica cu nici o taasta lockscreen-ul.Ceasul de la lockscreen si data de asemenea funcctioneaza oerfect. Stie cineva cum pot rezolva aceasta problema sa-l pornesc din bios sau ceva?

AJUTOR!

1 răspuns:
neluL
| neluL a răspuns:

Il pornesti in Safe Mode si elimini lock screen! Ca sa intri in Safe Mode:
1. Restarteaza calculatorul
2. Apasa butonul F8 pana cand iti apare Advanced options Menu (Reporneste computerul si apasa tasta F8 de pe tastatura inainte de a aparea ecranul de boot al sistemului de operare - tasta o apesi de mai multe ori si repede pana iti apare imaginea de mai jos)
3. In meniul care apare alege "Safe Mode" sau "Safe mode whit networking"
"Safe mode networking" e la fel ca "Safe Mod" doar ca include si internetul.
Vezi foto: http://img534.imageshack.us/img534/3794/windowssafemode.gif

Apasă tasta Start, in casuta de cautare scrie gpedit.msc, apoi apasă Enter. Aceasta va deschide Local Group Policy Editor.
Navigheaza la Computer Configuration > Administrative Templates > Control Panel > Personalization
Da dublu clic pe "Nu se afișează ecranul de blocare," și selecteaza Enabled din caseta de dialog care apare.Clic pe OK. Schimbarea este imediată. Da un restart pc.