| Smarty1991 a întrebat:

Salut, am incercat sa instalez windows xp sp 2 pe un notebook Asus eee pc 10005ha, si mi-a aparut o eroare chkdsk /f cum trebuie sa procedez sa trec de pasul asta?

7 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca iti propune check disk (chkdsk), inseamna ca ai probleme cu alocarea fisierelor pe disc.

Trebuie sa dai comanda, intrand in meniul "Command prompt", tastand comanda "chkdsk C: /f" urmat de apasarea tastei Enter, iar sistemul va incerca sa corecteze acele erori.

| Smarty1991 explică (pentru Bula):

Cum intru in comand promt daca eu nu pot deschide notebook-ul adica nu mai are niciun windows pe el? De pe stick imi booteaza dar cand ajunge la "start setup windows..." imi da eroarea aia nici macar nu ajunge la meniul acela de creeat partitiile. Cum crezi ca pot rezolva problema? Ms

| Bula a răspuns (pentru Smarty1991):

- Si de la stick-ul de instalare potitrece la command prompt.
- Trebuie sa verifici si stick-ul, s-ar putea sa fie problematic si trebuie repus pe el kit-ul de windows.
- Totodata este posibil sa fie o defectiune la laptop, de exemplu memoria RAM sau hard disk-ul.

Toate le poti testa de pe un CD bootabil care contine cateva programe DOS de testare (de exemplu Hirens Boot CD sau alte CD-uri cu windows live.

Răspuns utilizator avertizat
| 19cristi93 a răspuns:

Intra in bios si uita-te la Boot device priority sa fie primul pus pe CDROM si al doilea Hard Disk

| Smarty1991 explică (pentru 19cristi93):

Tot degeaba, primul este stickul usb iar pe urma este hdd... Intr-un final in bios e totul ok. Multumesc dar alta varianta?