| Petrisor_9606 a întrebat:

Salut
Am instalat pe un stick linux ubuntu cu programul unetbootim si nu stiu sa-l deschid sau mai bine zis sa il folosesc.
Am auzit ca trebuie sa intru in bios si sa selectez usb.
Dar am citit pe un site ca daca te apuci sa umbli in bios poti sa strici pc.
Funda cine imi spune cum intru si cum fac.
In prezent am windows 7. Eu cred ca daca bag stickul nu pierd windowsul.

Răspuns Câştigător
| CristiSeeker a răspuns:

Te duci in bios, unde trebuie sa ai o sectiune ce stabileste prioritatea de citire a driverelor. In prezent, primul in acea lista ar trebui sa fie Hard Disk-ul (HDD-ul) tau. Intri acolo si pui porturile USB primele pe lista si ar trebui sa mearga. Doar sa nu uiti sa pui din nou HDD-ul primul dupa ce iti termini treaba cu stick-ulwinking.
Daca folosesti doar sistemul de operare de pe stick, nu cred ca ar trebui sa pierzi sistemul de operare actual (W7)...
Poti sa strici soft-ul din bios, dar la fel poti si sa faci accident daca te urci in masina, sau sa iti dai foc daca folosesti o bricheta...cred ca ai prins idea happy.

2 răspunsuri:
| KodrutZ a răspuns:

Cam la majoritatea placilor de baza mai noi, nici macar nu ai nevoie sa intri in BIOS. Dai F8 sau F12 la boot, iti apare un meniu de unde selectezi de pe ce device sa bootezi, si cu asta basta. Poti rula Ubuntu de pe stick mult si bine, il poti instala chiar pe linga W7 si sa ai meniu la boot care sa iti permita sa selectezi ce vrei sa rulezi.

| Constantin_Mircea_1988 a răspuns:

De stricat nu strici nimic. Dar mai gandeste-te mai bine daca ai nevoie de linux...