| SB_Seby_1994 a întrebat:

Salut,am instalat un joc si dupa a inceput sa imi mearga pc u greu, asa ca l.am scos din priza si l.am aprins, iar cand l.am aprins,avea tot ecranul negru de la desktop,se vede doar mouse ul,am vazut pe net ca trebuie sa apesi ctrl+alt+delete,si acolo trebuie sa apas pe task manager, iar eu nu am task manager, stie careva ce are?

22 răspunsuri:
| DeyCj a răspuns:

Virus instalat din joc... Task manager-ul se lansează cu CTRL+ALT+DELETE şi din fereastra ce apare se opresc serviciul/serviciile jocului; probabil la asta se refera, dar în cazul tău cred că e mai ok să reinstalezi Windows-ul că se pare că win logon-ul a fost afectat de virus.Acest serviciu răspunde de logarea în Windows şi administrează şi desktop-ul.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru DeyCj):

Lupudepenet Aici ai dreptate. Sunt o grămadă de jocuri care vin în „promoție" 2 sau mai mult în 1, care e benefică, implicit, producătorului, acea promoție de n în 1 avand și ceva valori de regiștri (nu e formă gramaticală greșită, aici registru are alt înțeles) care modifică valorile stabilite de Windows, astfel distrugând sistemul de operare. happy

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Corect! happy

| DeyCj a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Cele furate de pe FileListe şi alte site-uri de genul, aşa vin.Re-împachetate cu viruşi, iar prin asta se propagă viruşii pe internet.Cei mai expuşi la astea sunteţi cei ce folosiţi Windows.Noi linux-iştii n-avem treabă cu malware-ul.

| Andrei900Boss a răspuns:

2. din cauza de la joc daca nu iti da cerincele de la joc nu va merge jocul.
2. daca nu e din cauza e ca s-a sters windows. trebuie imagine Bios al windows... ca sa il poti instala,, repair this PC" si gata.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Tu măcar știi ce e acela BI/OS? Serios? O imagine Windows? Documentează-te. Nu ai treabă cu BI/OS. Îți trebuie un simplu recovery la PC, după o copie de dinainte de a te juca. De obicei, sistemul de operare își creează singur la 2 săptămâni puncte de restaurare, așa numitele Restore Points.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Da ma o imagine de windows. sau l-am pus sa instaleze windows daca are DVD cu windows original.winking

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

BI/OS= Basic Input/Output system.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Si cu imagina de windows adica BI/OS daca ai poti repara windows, sau instala windows. pe alt pc sau pc altau.winking si mai poti face si upgrade la windows 7 la windows 10. sau am spus daca e din cauza de la joc ca nu are cerintele de la joc am uitat ca poate sa fie si de la un virus din task mananger.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Poti instala imagina BI/OS pe un stick si asa daca e ceva cu pc il bagi si il poti repara.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

BI/OS e sistemul care îți permite să accesezi sistemul de operare, omule. Înainte de a accesa un site de genul TPU, documentează-te.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

BI/OS e windows adica sistemul de operare... laughing

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Fara sistemul de operare nu il poti accesa pc,winking nu genul TPU. happy

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Https://www.digitalcitizen.ro/......-rolul-lui say no more. Dacă tot nu te-am lămurit îți fac o poză.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Nu merge. e blocked pagina.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

Atunci eu nu cred că așa ceva e Windowswinking Te rog, nu mai spama cu informații incorecte și inutile. https://imgur.com/gallery/RNTc9

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Si poftim ce e aia bios-ul ala.
">https://ro.wikipedia.org/wiki/BIOSwinking spui ca nu stiu.

| Andrei900Boss a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Bine ma daca spui ca nu stiu daca zici tu... happy

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Andrei900Boss):

OK. Deci eu nu cred că tu poți verifica starea bateriei CMOS și modifica frecvența maximă a procesorului din Windows happy O zi plăcută

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns (pentru Signori_Gianmario_1993):

Și, în plus, nu presupun că exista sistemul de operare Phoenix. Și chiar proba ta e contradictorie a ceea ce zici.

| Signori_Gianmario_1993 a răspuns:

Pai probabil că o dată cu scosul calculatorului din priză s-a dus și windows-ul. Încearcă să găsești o imagine de disc cu installer Windows, selectează „Repair this PC" și dai Recover using a backup file sau cum apare acolo. Îți las un link pe imgur imediat.