| Adutzu2 a întrebat:

Salut,
Am instalat Windows 10 pe laptop nou (cu Ubuntu preinstalat) si merge internetul, audio, totul e ok fara ca sa mai instalez driverele. Cum e posibil? Si ce sa fac? Sa las asa sau sa le instalez de pe site-ul producatorului?

Răspuns Câştigător
| Gizăz a răspuns:

Windows 10 are drivere generice pentru LAN, wireless si audio. Merg din prima. Odata conectat la internet, descarca si instaleaza automat toate driverele de care ai nevoie, video etc. Si cele mai noi variante ale lor. Nu mai e ca la 7 sau mai vechi sa trebuiasca sa le instalezi singur. Asa ca nu-ti face griji, nu mai trebuie sa instalezi tu nimic.

8 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Americanii au o vorba: nu umbla la ceva ce functioneaza! Windows-ul are drivere pentru o gramada de componente (si nu drivere generice cum zice cineva pe aici). De multe ori se nimereste ca aceste drivere sa se potriveasca. Am patit si eu asta cand lucram in Windows. De 3 ani am trecut pe Linux si este altceva.

| GabiDumitrescu a răspuns:

De mers merg, ca vine si W10 cu drivere. Ca nu merg chiar cum pot sa mearga, asta e partea a doua.

| anonimg a răspuns:

Instaleaza driverele producatorului.
Windows vine cu anumite drivere pentru tot sistemul; dar nu sunt tocmai cele mai potrivite.

| NLS a răspuns:

Doar placa video DEDICATA, dacă exista asa ceva în laptop. trebuie sa o reinstalezi, folosind driverul de pe site ul producătorului (Nvidia sau amd).
Celelalte nu e nevoie, Windows 10 sta foarte bine cu baza de drivere pentru hardware obișnuit. (Microsoft lucrează în stransa legătură cu Gigabyte, Asus, Msi, Asrock,... și dacă aceștia folosesc un anumit chipset pentru sunet sau pentru rețea în plăcile lor de baza, Windows va integra driverele potrivite în sistem).

| Gizăz a răspuns (pentru NLS):

Nici la aia nu e nevoie. Si le ia singur OS-ul, chiar daca e dedicata.

| Crackman a răspuns:

Pentru ca win 10 are în el o serie de drivere pentru majoritatea producătorilor
Acum îți cauți un program de instalat și detectare diverse și aia este.
Dacă îl folosești Basic îți ajunge ce ai deja.

| MagicOneT a răspuns:

Windows 10 isi ia singur un pachet de drivere cand este instalat pe un sistem nou. Daca vezi ca totul merge bine, poti sa nu mai instalezi altceva pentru a nu aparea erori. Daca ai placa video dedicata, poti instala pentru AMD, Adrenalin Software sau Nvidia, Geforce experience, am observat ca doar pe acestea nu le actualizeaza la ultima versiune.

| Lucian2473 a răspuns:

Daca totul e ok, le poti lasa asa. Sau le poti actualiza.
Urmezi pasii: Click dreapta Acest Computer- Gestionare- Manager Dispozitive iar acolo cauti ce controler sau dispozitiv te intereseaza sa actualizezi, dai click dreapta si apoi pe actualizare driver. Daca e totul la zi, atunci e ok.