| Gax97 a întrebat:

Am instalat Windows 7 pe laptop dar as vrea să instalez și Windows XP prin intermediul unei masini virtuale si am doua variante:

Windows XP SP3 original sau Windows XP SP3 Black Edition.

Dintre aceste 2 versiuni care credeti ca este mai buna? Ce imi puteti recomanda? Care sunt avantajele si dezavantajele fiecaruia? Ce program de tip masina virtuala este cel mai bun?

Va rog să mă ajutați. Dau fundă. Multumesc anticipat!

Răspuns Câştigător
| flixbuster a răspuns:

Din cele doua eu ti-o recomand pe... a treia. Windows XP Mode pentru Windows 7 - este oficial de la Microsoft.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=8002

Update: vezi ca trebuie sa instalezi mai intai Windows Virtual PC.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=3702

| Gax97 explică (pentru flixbuster):

Salut. Am utilizat metoda propusa de tine. Pana acum a mers totul foarte bine dar totusi am o problema: cum pot extinde memoria RAM? La momentul asta este doar de 512 MB.

Iti voi da tie funda daca ma ajuti cu problema asta.

| Gax97 explică (pentru flixbuster):

Cum pot crea un nou hard disk virtual?

| flixbuster a răspuns (pentru Gax97):

Trebuie sa inchizi masina (shut down) ca sa poti modifica RAM-ul. Implicit face hibernare. O poti inchide din linia de comanda Run -> cmd (din Windows XP) cu "shutdown -s -t 0".

| flixbuster a răspuns (pentru Gax97):

In Windows 7: Computer Management -> Disk Management si in dreapta sus la Actions -> More Actions -> Create VHD.

6 răspunsuri:
| slayer09 a răspuns:

Parerea mea este sa iti pui windows xp original, pentru ca cele customizate, poate arata mai bine ca design, dar o sa ai probleme cu el. O sa ai parte de erori. Asa cel original e cel original, ne umblat la el. Avantajul la black edition e in mare parte interfata mult mai frumoasa. Dar nu e chiar asa fiabil ca cel iriginal. Iar ca masina virtuala, eu folosesc VMware, dar poti folosi si Virtual Box, care este gratuit.

| PainTech a răspuns:

Salut!
Windows Black Edition nu este o versiune oficiala. Pot exista multe backdoor-uri. Daca doresti aceasta masina virtuala pentru teste, nu am nimic impotriva. Personal nu as pune date sensibile pe un computer cu acest OS.