| Angica_Ionutz_1996 a întrebat:

Salut..am instalat windowsul si cred ca am gresit ceva la partitii..hardul imi apare in disk local (C) si in disk local (D) este DVD RAM....imi poate spune cineva ce trebuie sa fac?

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Cand litera D e alocata unei unitati externe, inseamna ca ai o singura partitie facuta pe hard (C). Ori C reprezinta toata capacitatea hardului, ori mai exista suprafata libera pe hard, nealocata niciunei partitii. Sa spunem ca hardul e de 500 gb. Daca C are 500 gb, inseamna ca tot hardul are o singura partitie C. Daca C e mai mic (300 gb), inseamna ca diferenta dintre capacitatea totala a hardului si spatiul alocat lui C e suprafata nedistribuita niciunei partitii (500 - 300 = 200 gb liberi, fara partitie).
Verifica spatiul de pe C si compara-l cu totala capacitate a hardului.
Ai putea crea din C si alte partitii (E, F, G etc), ceea ce inseamna ca partitia C se va micsora (va lua din spatiul liber de pe C, si nu de pe partea ocupata cu Windows). Daca inainte de reinstalare ai avut partitii cu informatii importante, poti recupera datele cu un soft specializat pentru asta.

| Angica_Ionutz_1996 explică (pentru dannyel86):

Cand am facut windowsul mergea sa fac partitie numai la C. pana acum nu mi s-a mai intamplat. oricum nu aveam nimic important pe el ca am apucat sa le fac pe CD-uri..pana la urma pot sa fac ceva sa imi apara C separt si D separat

5 răspunsuri:
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti face cum a zis dannyel86 dar poti reinstala windows-ul si vei creea si partitia D, care ai omis sa o creezi. Daca inainte aveai si aprtitia D, e clar ca ai omis.Acum toata capacitatea e in C si automat DVD RAM-ul se numeste D.

| Angica_Ionutz_1996 explică (pentru anonim_4396):

Nu imi da voie sa fac partitia la D..crezi ca nu am incercat sa il fac din nou..eu m-am gandit sa nu fie CD cu windowsul de vina

| anonim_4396 a răspuns (pentru Angica_Ionutz_1996):

Atunci are doar o singura partitie.Totul in local disc C. Local disck D, este alocata dvd-ului. Asta e.Ai avut vreodata local disck D ca partitie?

| dannyel86 a răspuns (pentru Angica_Ionutz_1996):

Partitia D se poate crea numai daca, in cursul instalarii Windows-ului, stergi complet partitia C si reconfigurezi tu spatiul pe hard. Daca nu vrei sa mai pui inca o data sistemul de operare, Windows te ajuta, precum spuneam anterior, sa faci din C mai multe partitii. Ce sistem de operare ai? Iti putem furniza tutoriale pe intelesul tau.