| Asb_Dumi_1998 a întrebat:

Salut, am intampinat o problema la pc HP Compaq dc5850 Microtower.Problema este atunci cand deschid pc toate bune, ventilatoarele pornesc, lumina de pe placa de baza porneste, insa pe monitor apare PAWOR SAVING MOOD. Problema mea este ca i-am cumparat 8gb memorie ram si când îi pun in pc imi apare ce am scris mai sus, dar cand pun ramul vechi imi apare 1, 2 secunde Pawor saving mod si dupa porneste. Bateria de pe placa de baza i-am scos-o, l-am lasat 10 minute fara ea la fel face.L-am lasat o perioada de timp scos din priza si m-am gandit ca din cauza asta face asa dar cu ramul vechi merge fara probleme. Ce ar trebui sa-i fac.Pe monitor apare sicla LG si dupa imi apare ce am scris mai sus.Nu am placa video pe el. Am sters memorile ram gandindu-ma ca probabil au praf si de asta nu merg. Dar la fel tot nu dau semne de viata.

2 răspunsuri:
| dannyel86 a răspuns:

E clar o problema de compatibilitate cu placa de memorie ram.
Ca sa fii sigur de o rezolvare in bine, e recomandat sa il duci in service, ca sa afli daca poti combina intr-un fel placutele intre ele, astfel incat sa te bucuri de mai multa memorie ram in sistem.

| IonutR1 a răspuns:

E simplu. Nu merge placuta de RAM noua, asta e problema. Avand in vedere ca cea veche merge, asta e problema 100%