| sk8terionutz a întrebat:

Am internet de la romtelecom si descarc cu 1.5 Mb/s dar cand fac speed test spune ca descarc cu 14 Mb/s. Cum pot sa rezolv aceasta problema? Cum sa am viteza de download mai mare? Va rog ajutati-ma.

2 răspunsuri:
| sltlp a răspuns:

O of.
Viteza de pe speedtest, ca si cea de la provider cand iti vand oferta e in mbps. Tu cand descarci, ai mb/s. 8mbps=1mb/s. 14mbps=1.75. Deci tu nu ai cum sa descarci cu mai mult de 1. 75mb/s daca pe speedtest ai 14.

| hp8510p a răspuns:

Viteza de download pe pc se masoara in MB/s(mega bytes) si cea de pe contractul de internet si speed test se masoara in Mb/s(mega biti). Bitul este mai mic decat byte-ul de 8 ori.14 impartit la 8=1.75.Iti mai ia si sistemul cativa MB si aia e.