| dolyan a întrebat:

Salut, am internet prin rds acasa(cablu), viteza 1mb pe secunda(asa e contractul, faptul ca niciodata nu atinge viteza asta, e alta mancare de peste), treaba este ca pe langa nepotii mei(care locuiesc cu noi), vreau sa folosesc si eu internet-ul pe pc-ul pe care il voi cumpara zilele astea. Ziceti-mi si mie, cum pot face sa am doua cabluri de retea, exista vreun adaptor, ceva cu ajutorul caruia sa mai adaug un cablu? cea mai ieftina varianta, ca nu as vrea sa dau aproape un milion pe un modem, router, sau wireless. Multumesc, astept mesaj curand, ca deja sunt ingrijorat, ar fi culmea sa dau 16 mil(cat as vrea eu sa dau) pe un pc, si sa nu am net pe el...

Răspuns Câştigător
kongeriket
| kongeriket a răspuns:

Mai pui o placă de reţea în calculatorul unde intră netul şi apoi foloseşti funcţia ICS(Internet Connection Sharing) a Windows-ului.
O placă de reţea costă între 15 şi 40 de RON.
Configurările se fac simplu: Click dreapta pe My Network Places, Properties. Şi acolo în stânga ai să vezi "Set up a home or a small office network".
Şi pui pe calculatorul de ţi-l cumperi tu, "this computer connects to the Internet through a residential gateway bla bla bla".
Iar la calculatorul în care intră mufa de la RDS pui "This computer connects directly to the Internet. Other network computers connect through this computer".
Aştepţi să finalizeze, dai restart la ambele şi ai net.
Îţi trebuie doar placă de reţea şi cablu între ele două!
Dezavantaj: Îţi pică netul dacă închizi "serverul".

Alte aspecte bune de ştiut: În "server" (ăla în care intră netul) pui IP-ul în LAN 192. 168. 0. 1, Subinet Mask îl pune el iar la Gateway şi la DNS pui tot 192. 168. 0. 1. La calculatorul tău, cel care beneficiază de partajarea conexiunii la Internet laşi "Obtain automaticly IP address". Dacă nu merge, îi pui la IP 192. 168. 0. 2 şi în rest la fel ca la primul.

Succes.

5 răspunsuri:
Elianna
| Elianna a răspuns:

Poate ar trebui sa intrebi la RDS daca costa ceva, ca eu cunosc cateva familii care au cablu in toate camerele.Suna la 0368400414.

| atn93 a răspuns:

Nu cred ca ar merge doar printr-un adaptor sau switch. deoarece apar confligte de ip, solutia mai ieftina ar fi tot un router dar second hand. (mai ieftin) un prieten imi zicea ca si-a luat ceva ieftin mai demult de pe okazii.ro

| bogdan_5147 a răspuns:

De putut se poate mai legi un cablu la cel pe care il ai si ar trebui sa mearga cel putin asa am auzit eu unu nu am incercat da tu ai putea incerca asa oricum daca faci asa nu e legal si daca te prinde ai putea sa iei o mica amendabig grin

Răspuns utilizator avertizat
| anda_9874 a răspuns:

Poti sa cumperi o priza pentru internet. nu costa mai mult de 10-20 ronwinking