| alin083262677 a întrebat:

Am intrat in setarile wifi (UPC) si am oprit 2.4 ghz si a ramas activat 5 ghz si acum routerul meu este deschis dar nu apare la wifi sa ma pot conecta. Dau coroană!

Răspuns Câştigător
| Eugen80 a răspuns:

Nu te poti conecta la el pentru ca device-ul tau nu este compatibil cu 5 GHz.
Conecteaza-te cu calculatorul sau cu laptopul prin cablu direct la router, activezi iar 2, 4 GHz si totul se rezolva.

4 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Telefonul tau nu "stie" banda de 5GHz.
Seteaza inapoi SI banda de 2. 5GHz si telefonul va "vedea" router-ul.

La telefoanele capabile 5GHz vei vedea router-ul de doua ori, cate o conexiune prin fiecare banda de frecventa.

| mihai69 a răspuns:

Felicitări. Doar că ai uitat să verifici dacă telefonul tău „știe" wifi în banda de 5 GHz.
Leagă router-ul prin cablu ethernet la un pc / laptop și repornește și banda de 2.4 GHz. Sau dă-i un hard reset dacă nu ai altă posibilitate, apoi refaci setările de la 0.

| Wr3nch a răspuns:

Si dispozitivul tau e compatibil cu banda de 5 GHz?

| gabicoo a răspuns:

Dai coroană? Adică pentru sfaturi ne dai Covid-19?
Mulțumesc dar nu am nevoie!

N. B. Se zice dau funda!