| Xenoverse1 a întrebat:

Am laptop HP 15-g011sq cu 4 GB Ram DDR 3, laptopul meu ruleaza Windows 10 Home si se misca lent, mai ales la jocuri. Ma gandesc sa instalez Windows 8.1, oare merita sa instalez acest W8.1? Si daca merg bine jocurile pe W8.1?

8 răspunsuri:
| CiupercuțulCrăcănat a răspuns:

10 ofera de obicei o experienta superioara in gaming fata de 8.1. Problema ta nu esteOS-ul, problema ta sunt cei 4GB RAM destul delenti probabil si HDD-ul care poate ajunge la 5. 400rpm. Varianta sta in upgrade, inca 4GB si un SSD vor face minuni. Desigur, in functie de joc... unele nu le va putea oricum duce.

| iwefgOficiall a răspuns:

De regula laptopurile nu sunt asa performante ai putea sa incerci sa pui pe el un ssd in loc de hard disk maresti un pic performanta windows uli dar la jocuri nai ce sa-i faci!

| psica a răspuns (pentru iwefgOficiall):

Cea mai buna e consola /playstation acolo poti juca jocurile linistit si cand apare un joc nou nu stai sa schimbi componente ca nu ruleaza ok, pe consola n ai treaba?

| iwefgOficiall a răspuns (pentru psica):

Da stiu ai dreptate dar eu nu dau bani pe jocuri asta-i diferenta!
la mine merg toate jocurile momentan care sunt pe placul meu!

| 2EXA a răspuns:

Fiecare sistem de operare ruleaza diferit pe fiecare configuratie.
Vreau sa iti spun ca eu toti anii astia, pana in prezent am avut doar w7. Ieri mi-am pus w10 ca sa ma simt si eu la fel ca toti ceilalti laughing

Inainte de toate, incearca sa iti instalezi toate driverele necesare. Daca nu iti faci update-urile ori daca nu iti instalezi driverele la zi, pc-ul poate avea temperaturi ridicate inexplicabile, erori, iti merge greu etc.
Daca eroarea persista Incearca sa iti instalezi un W8, poate acesta il suporta mai bine.
Mult succes.

| danutzz008 a răspuns:

Salut, daca gasesti driverele originale pentru 8.1 ramai la el. Pentru windows 10 ti-ar trebui macar +4gb si un ssd. Mai bine un windows putin mai vechi care sa ruleze mai repede decat unul mai nou cu "probleme".

| psica a răspuns:

Ia-ti un calculator cu ssd pentru jocuri, laptop urile nu prea sunt facute pentru asta,

| Udbb a răspuns:

Depinde si de specificatiile laptopului dar da merita din plin