| GrigoreCostinel a întrebat:

Am luat acumulatorii de la o baterie a unui laptop. Doresc s-o fac o baterie externa. Are 11V si 4800mAh. Telefonul nu se incarca. Ce pot sa fac?

Răspuns Câştigător
| jj7700 a răspuns:

Ai nevoie de o tensiune de 5V pentru telefon, care este tensiunea unui port USB. La 11V telefonul ori se va arde, ori circuitele sale vor respinge currntul si nu se va incarca. Nu poti folosi bateria de laptop sa incarci telefonul fara un regulator de tensiune.

6 răspunsuri:
| Intruder19 a răspuns:

Uite aici un tutorial interesant despre cum poti face ce vrei tu
https://www.youtube.com/watch?v=NUyLOwuCD5g

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Intruder19):

Foarte interesant, insa in afara de scule, a avut "battery charging board"... de unde iei aia?
ca sa nu mai vorbim ca avea elementi de baterie de la vreo 5 laptop-uri pe putin
iar rezultatul a fost o chestie pentru care iti trebuie rucsac/poseta ca sa o poti duce de colo-colo, sa o tii in buzunar nici nu se pune problema

iar la sfarsitul zilei, chestia poate merita daca chiar ai destule baterii de laptop, atlfel, nu tai o baterie de laptop degeaba, o tai pentru ca s-a terminat, asa ca 1-2 elementi cel putin sunt morti, si daca ramai cu 1-2 buni, nu te apuci sa faci power-bank... nu?

| Intruder19 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Eu i-am pus acel diy sa vada de ce are nevoie ca sa isi faca un powerbank, nu trebuie neaparat sa faca exact ca acolo.

Are nevoie de acel charging board care este si un linear voltage regulator, de asta are el nevoie, nu merge legat direct, trebuie setat voltajul si amperajul suportat de telefonul lui.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Intruder19):

Ok, la prima idee sunt de acord cu tine, ai facut corect
insa la ideea a doua, era intrebare, ai un raspuns?
"de unde ei un charging board?" happy

| Intruder19 a răspuns (pentru CarcotasulVesel):

Daca te uitai in descrierea videoclipului gaseai si link-uri de unde sa comanzi, in tara nu gasesti asa ceva, trebuie sa comanzi de pe ebay, amazon, aliexpress etc.

| CarcotasulVesel a răspuns (pentru Intruder19):

Aham, stiu ca pe Aliexpress gasesti orice de genul asta (am vazut pompa de apa mare cat un ou), dar credeam ca e ceva de gen strada Maica Domnului din Bucuresti, unde sunt vreo 4-5 magazine de componente electronice si scule, sau online dar in RO

multumesc de raspuns!