| EduardCr a întrebat:

Salut.Am luat o placa de baza Asus A88XM-A, 4gb Ram compatibili, un hard de 1tb, tot ce e necesar in afara de sursa si placa video care am luat-o acum un an oricum. O aveam pe cea veche aseara si m-am apucat sa il montez. Am terminat de montat si am incercat sa il pornesc. Coolerele de la sursa si de la procesor functionau in afara de cel de la placa video.Pe ecran nu aparea absolut nimic,si nici piuitul ala care arata ca a bootat. Daca voiam sa il inchid din buton nu mergea, nici resetul. Tot asa. Apoi am montat la loc PC-ul vechi, cu placa mea video,tot nu mergea coolerul la ea,apoi nici la procesorul vechi. Am pus o alta placa video si coolerul ei functiona,dar tot nu se aprindea calculatorul. Tot asa pana la un moment dat am uitat sa scot din priza calculatorul si a explodat ceva in sursa dupa care a iesit fum din ea. Ok.
Azi am luat alta sursa noua, cu voltaj potrivit pentru placa mea de baza, care de altfel abia ieri a simtit "gustul" curentului si al incercarii de a o pune in functiune.Am montat totul, sursa, placile noi si am incercat sa il aprind. Cam aceeasi poveste.Coolerele functionau, in afara de cel de la placa video.Nici piuitul de la boot nu se aude,iar nici butonul de power nu il opreste, de cat daca scot din priza, nici resetul nu functioneaza. Ma gandesc ca ar trebui umblat si pus la punct BIOS-ul, dar nu stiu cum sa fac asta. daca nici macar nu se aprinde pc-ul. Vreau sa mentionez ca totul este mou in el, doar carcasa este cea veche. Probabil am pus papuceii de la front pannel bine, dar par a fi bine pusi. As dori sa mi spuneti parerea dumneavoastra in privinta a celor mentionate, multumesc.

Răspuns Câştigător
| K0sti a răspuns:

Fugi la service baietas!

| EduardCr explică (pentru K0sti):

Asta am si fscut. Sper sa rezolve ceva si sa nu fi bagat vreo 10 milioane de pomana in el. Multumesc pentru raspuns.

| K0sti a răspuns (pentru EduardCr):

Pai de...asta trebuia sa faci de prima data! Acum depinde si unde il duci, ca daca dai peste un service "bun"...

7 răspunsuri:
| CPAElites a răspuns:

Poti pune o poza cu componentele montate?
Cum se numea sursa care a explodat?
Ce placa video e aia?

| CPAElites a răspuns (pentru CPAElites):

Ce procesor?

| EduardCr explică (pentru CPAElites):

Placa video este AMD Radeon R7 240 2Gb
Sursa cea veche nu stiu cum se numeste dar stiu ca i de prin 2007...

| EduardCr explică (pentru CPAElites):

Procesorul este AMD A6 X2 6420K

| EduardCr explică:

Placa video AMD Radeon R7 240 2GB
Procesor AMD A6 X2 6420K
Placa de baza Asus A88XM-A
Sursa noua Segotep ATX-500WHA