| LiviuMarianLiviuMarian a întrebat:

Salut! Am luat o placa de baza Dell optiplex 790 ...am montat-o pe carcasa veche dar problema este ca nu se potrivesc conectorii de pe carcasa la placa de baza. Intrebarea este trebuie sa cumpar o carcasa noua (acolo voi gasi conectorii buni) sau trebuie sa caut ceva de la Dell?
Multumesc!

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Calculatoarele firmelor "consacrate" sunt astfel proiectate si facute incat sa nu se poate schimba componentele de baza cu produsele altor firme.
Astfel, atat gaurile suruburilor de fixare, cat si conectorii si pozitia pieselor sunt "prevazute" cu mici diferente vare fac incompatibile cu alte componente produse de alte firme, dar deseori nici cu alte serii ale propriei firme.

Ai doua solutii:
1. Cauti o carcasa compatibila cu placa d e baza, care are panoul frontal complet, precum si sursa de alimentare
2. Folosesti o alta carcasa, dar trebuie sa faci modificari de compatibilizare (asta necesita cunostinte si dexteritate manuala)

1 răspuns:
Răspuns utilizator avertizat