| AdRiAnHo97 a întrebat:

Am luat si eu Rivatuner si vreau sa stiu daca programul e sigur.Am auzit ca face overclocking si nu vreau sa pateasca ceva placa mea video.Imi puteti spune daca e sigur? Multumesc mult.

Răspuns Câştigător
| dannyel86 a răspuns:

Daca nu ai cunostinte minimale, sfatul meu e sa lasi sistemul neschimbat, chiar daca suporta overclocking. E o chestie la moda sa suprasoliciti componentele pentru a rula aplicatiile dorite sau pentru a face sistemul mai rapid, dar trebuie sa iei in considerare si dezavantajele: scurtezi viata componentelor. Am un calculator de 9 ani (stiu e foarte vechi, dar la vremea aceea era ultimul racnet!), si inca ma tine. Unele componente s-au stricat, dupa mult timp, din cauza uzitarii normale.
ps: mereu uit ca lumea din ziua de azi are mai multi bani si isi permite sa-si cumpere ce vrea cu ei. Gandeste-te ca acea suma o poti cheltui pe altceva.

1 răspuns:
| monstrulet a răspuns:

Programu e sigur, dar overclockingul nu e.
Poti folosi ce program vrei, dar daca faci overclock - intotdeuna componentele or sa reziste mai putin(si daca nu ai racire bune or sa se arda).