| BostanDaniel1974 a întrebat:

Salut, am mai pus inca 4gb de ram, aveam deja 4, laptopul suporta 8gb. Am schimbat si HD de la 500 gb la 700, intrebarea mea este de ce se misca mai lent acum? Inainte parca avea viteza mai mare, e ceva in neregula? Normal ar fi sa se miste mai repede nu? O dupa amiaza frumoasa sa aveti.

Răspuns Câştigător
| NLS a răspuns:

Adica e de 750GB, cum ziceam. Asta e numele oficial, si asa scrie si pe el. Nu exista harduri de 700 nici pentru laptop, nici pentru desktop.
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2252446/750-drive-698.html

Instaleaza Speccy sau HWinfo64 si vezi cate rotatii are
Apoi uita-te pe cel vechi.
Daca cel nou are 5400 si cel vechi 7200, nu te mira ca merge mai incet.

Solutia>>> SSD 512GB preferabil Crucial sau Samsung EVO,
sau HDD 1-2TB cu 7200rpm.

5 răspunsuri:
| NLS a răspuns:

HDD de 700GB nu am mai vazut pana acum, exista fie de 640, fie de 750GB.
Daca diferenta e considerabil mai mica, probabil ai avut inainte HDD cu 7200rpm, si cel nou are 5400rpm.

RAM-ul adaugat are aceleasi specificatii cu cel existent?
(Latente, frecventa.) Cand sunt diferite, cel mai rapid functioneaza la parametrii celui mai slab, insa uneori pot aparea diferite conflicte ce determina timp mai mare de recunoastere sau accesare.

Nu in ultimul rand, cine a inlocuit HDD si a adaugat RAM-ul?

| BostanDaniel1974 explică (pentru NLS):

Da chiar asa e 699, 58 gb

| BostanDaniel1974 explică (pentru NLS):

Da chiar asa e 699, 58 gb eu le-am inlocuit eu am adaugat

| NLS a răspuns (pentru BostanDaniel1974):

Adica e de 750GB, cum ziceam. Asta e numele oficial, si asa scrie si pe el. Nu exista harduri de 700 nici pentru laptop, nici pentru desktop.
http://www.tomshardware.co.uk/answers/id-2252446/750-drive-698.html

Instaleaza Speccy sau HWinfo64 si vezi cate rotatii are
Apoi uita-te pe cel vechi.
Daca cel nou are 5400 si cel vechi 7200, nu te mira ca merge mai incet.

Solutia>>> SSD 512GB preferabil Crucial sau Samsung EVO,
sau HDD 1-2TB cu 7200rpm.

| RR2x a răspuns:

Ce frecventa avea RAM-ul nou pe care l-ai pus in laptop? Daca de exemplu tu aveai inainte o placuta de RAM cu 4gb, frecventa de 1600 Mhz si ai mai introdus o placuta de RAM dar de 1333Mhz, placuta cu frecventa mai mare va incerca sa se conformeze celei cu frecventa mai mica.Ambele placute vor functiona la o frecventa de 1333 Mhz.Iar schimband un HDD de 500 cu unul de 700 nu va face mare diferenta.Ar trebui sa-ti cumperi un SSD, pentru ca acesta nu are parti "care se misca-mobile", iar acest lucru il vei resimti in viteza de incarcare si la boot-up.

| BostanDaniel1974 explică (pentru RR2x):

Pai eu aveam 1700 si placuta 2200 mhz