| Trivium a întrebat:

Salut am mai pus intrebare asta dar nu am primit raspuns, am o placa de baza asrock g31m-s si o placa video nVIDIA geforce 8400gs ddr2 pot pune si placi ddr3, ddr4 sau ddr5?

Răspuns Câştigător
| HardCore7750 a răspuns:

Nu exista placa video cu DDR4 laughing), poti pune DDR3 sau DDR5 daca e facuta placa video pentru asa ceva

3 răspunsuri:
| Andrei7520152 a răspuns:

Tipul memoriei de pe placa video nu are legatura cu slotul PCI-E. Memoria e sudata direct pe placa. Cum toate placile de azi au o iesire standard PCI-E, poti sa folosesti oricare placa. doar fii sigur ca ai o sursa suficient de performanta pentru o placa video high end cu doua ventilatoare industriale.

Raspunsul scurt ar fi - da. Poti

Si exista placi video GDDR4. De ex Radeon HD 4670 cu 512 MB GDDR4 care a aparut prin 2009

| Tagaso a răspuns:

Da,poți să pui orice placă video PCI Express x16

| SparkleO a răspuns:

Da. merge. si nu exista placi de genul. sunt GDDR. daca nu ma crezi, intreaba pe un site gen PC garage...