| Sandu13 a întrebat:

Salut, am mare nevoie de ajutor, pcul meu îmi merge dar nu mai bootează sistemul, îmi apare ecranul negru cu no signal și scoate sunete de la ventilator de parca încearcă sa se curețe de praf.

Răspuns Câştigător
| CM7YRE a răspuns:

In afara de curatat, scoate cablurile, placa video, ramii, pune-i la loc vezi daca iti booteaza; conteaza daca iti da vreo eroare ceva sau orice altceva; vezi daca iti detecteaza hdd-ul/ssd-ul, poate ai nevoie de altul, ori nu iti face contact vreun cablu, sau ai nevoie de reinstalarea sistemului de operare; "ciudat" e ideea de sunet, conteaza exact ce si cum; testeaza fiecare componenta in parte, cat si placa onboard daca ai/poti, si vei afla ce/cum/de unde e.

1 răspuns:
| anonimg a răspuns:

Poate chiar are nevoie sa fie curatat de praf. Un calculator trebuie desfacut si curatat de 2-3 ori/an.
Totusi cred ca problema ta este de la hdd.
Desfa unitatea si curat-o de praf cu un aspirator si o pensula mica. Apoi reinstaleaza windows-ul. Daca nu te pricepi, du-l la service sau cheama un prieten priceput.