| 1Simplu a întrebat:

Am nevoie de ajutorul unui electrician. Am montat un corp de iluminat cu neon (mic), am tras firele si am montat un intrerupator. Cand e ON e OK insa atunci cand sting becul imi sar sigurantele din tabloul electric. Legaturile sunt bine facute.
Pana ine un electrician voi stinge becul cu intrerupatorul de pe corpul de iluminat (oare asta sa fie problema ca si corpul are intrerupator? Nu as crede).

Va multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Răspuns Câştigător
| al3xander a răspuns:

Dupa cum vad la detalii are balast electronic si numai are nevoie de nimic in plus. tot ce trebuie sa faci este sa-i conectezi firele (faza, nul si impamantare) si ar trebui sa functioneze cum trebuie. nu inteleg de ce sar sigurantele cand il inchizi. nu cred ca e problema din cauza ca are si corpul intrerupator, adica intrerupatorul de la el functioneaza ca si cel normal, nu e nicio diferenta.

| Paul_Abrudan_1986 a răspuns (pentru al3xander):

Salut!
Ai gasit rezolvare la problema ta? Acelasi lucru mi se intampla si mie. Mersi!

4 răspunsuri:
| al3xander a răspuns:

Cum adica ai pus direct neon-ul la reteaua electrica? pai nu se face asa, trebuie sa-i adaugi starter si balast ca in imaginea cu cirucuitul asta http://1.bp.blogspot.com/......ircuit.gif

| 1Simplu explică:

Acesta este corpul de iluminat.
http://ro.traconelectric.com/product/TLL-18