| Cristian_Cristi_1986 a întrebat:

Salut, am nevoie de o parere / sfat. Detin un sistem boxe Pioneer S-ES3TB la care satelitii si centrul nu au tweetere si as vrea sa le adaug.
Mentionez ca satelitii nu detin filtre.
Acum sunt curios, daca leg in paralel un tweeter cu condensator nepolarizat in serie pe +, am vreo sansa sa ard receiver-ul?
Ms.

Răspuns Câştigător
Bula
| Bula a răspuns:

Nu se va arde amplificatorul, cu tweeter-ul inseriat cu condensator.

- La canalele principale (L-R) va ajuta sa mai introduci inca sunete inalte, dar intruducerea unui tweeter suplimentar va strica rezonanta boxei - deci sunetul risti sa se inrautateasca.
- la difuzoarele sateliti nu se accentueaza nici inaltele, nici joasele, fiindca ei asigura auditia ambientala, reflectata in sala (care este format din sunetele medii).
- Boxa din centru este exclusiv pentru basi, iar cu inalte n-are mult sens.

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru Bula):

Mie in principal imi era frica ca prin legarea in paralel a tweterului(8 ohm) se schimba impedanta la 4 ohm.
Amp -8 ohm
Satelitii -8 ohm

| Bula a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

Impedanta este si in functie de frecventa admisa /taiata de filtrul format.
Problema este ca, daca montezi noi difuzoare in boxe, atunci rezonanta lor se schimba si se vor auzi aiurea.

| Cristian_Cristi_1986 explică (pentru Bula):

Nu montez nimic altceva, doar tweetere pe central si satelitii rear, in rest totul suna ok, doar ca duc lipsa de inalte pe aia de care zic.
Pe mine atata ma interesa sa nu bubui recevier ul daca pun tweetere decat cu condensator din cauza legarii in paralel si schimbari ohmiilor. Plus ca la filme nu dau foarte tare cum dau la muzica.

| Bula a răspuns (pentru Cristian_Cristi_1986):

Ti-am mai scris: in boxa centrala NU are sens sa pui tweeter, fiindca este doar pentru sunetele JOASE, care sunt filtrate inca din amplificator.
Nici la cealalte canale nu vei avea mare imbunatatire, doar se va strica rezonanta (si calitatea sunetului) boxelor.