| sasuke933 a întrebat:

Salut am nevoie mare de ajutor, calculatorul unchiului meu numai merge in sensul ca dupa ce pornesc calculatorul face un bip apare informatiile bios, dar nu apare sigla cu windows ca incarca. Nu stiu deloc ce sa fac, va rog ajutor, sper sa nu fie hard disk-ul ca are date importante pe el.

1 răspuns:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca - la beep - apar si raman pe ecran informatiile de bios, calculatorul semnaleaza o eroare, ce se afiseaza in josul ecranului, umat de un mesaj de genul "Press F1 to continue...". Acolo este afisata si eroarea.
Daca dispare lista mesajelor BIOS de pe ecran, inseamna ca, calculatorul booteaza dar se blocheaza Windows-ul. In acest caz asteapta pana ce mai palpaie Led-ul Hard Disk-lui (poate dura minute lungi in caz de recuperare automata). Daca nu-si revine, incearca sa scoti calculatorul din priza dupa ce se blocheaza - la pornirea urmatoare Windows-ul va incerca sa se auto-repare.

Daca ai date importante pe Hard Disk, acestia se pot recupera de catre un specialist, prin mutarea HDD-ului pe un alt calculator...