| Radu201828 a întrebat:

Am niste casti cu mufa jack. Daca cumpar un adaptor jack to usb c castile vor functiona la laptop prin mufa usb c? (Castile au si microfon si vreau sa mearga si acesta). Am nevoie deoarece prin mufa jack de la laptop nu merge microfonul. (Acesta nu este stricat, la telefon merge). Multumesc!

1 răspuns:
| dannyel86 a răspuns:

Exista 2 posibilitati:
- daca laptopul are doar un port audio, atunci pe el se pot folosi in mod simultan si castile, dar si microfonul - sunt acele casti cu un singur jack, de care ai si tu.
- daca laptopul are porturi separate (un port pentru casti si altul pentru microfon), vei cumpara casti cu microfon pentru pc (cu o mufa verde - pentru casti, si o mufa roz pentru microfon) - in acest caz, castile cu un singur jack nu vor functiona pe laptop pentru microfon - doar daca iti cumperi un adaptor care sa separe semnalul de la casti si microfon.

Daca tu ai casti cu un jack, iar laptopul are un singur port audio, dar microfonul nu se aude, testul trebuie facut prin aplicatii sau e necesar sa se faca verificari in optiunile audio din Windows (poate ceva e dezactivat sau dat pe MUTE)