| Lustra a întrebat:

Salut,am niste intrebari in legatura cu PC-urile, raspundeti va rog doar la care sunteti siguri ca stiti:
1. O placa video cu PCI-E 3.0 poate fi pusa pe o placa de baza cu PCI-E 2.0? Din cate am inteles se poate,dar performantele placii video vor fi limitate. Daca este asa, cat de limitate vor fi?
2.In momentul cand pun conectorii de pe sursa si de pe panoul din fata al unitatii pe placa de baza si unde mai e nevoie, daca nu pun ceva corect este riscul de a arde ceva? Sau doar nu se va deschide PC-ul?
3.Cand este cazul de un update de BIOS? Am placa de baza H81M-K si vreau sa pun pe aceasta un R7 250, Pentium g3260, 2x4 gb RAM(8gb).Este cazul de un update de BIOS? Placa de baza a aparut prin 2014 din cate stiu.
4.Placa de baza suporta o frecventa a memoriei RAM de pana la 1600mhz, dar procesorul, conform site-ul producatorului, suporta 1333mhz.Cum facem?
5.In momentul cand am terminat de asamblat PC-ul si presupunem ca totul a fost facut corect, din momentul cand il pornesc prin ce va trebuii sa trec pentru a ajunge la windows?(hardul fiind nou)
6. O parere despre sistemul acesta? Mentionez ca sunt multumit si cu jocuri 2007-2013 cu un fps decent, 30-40+, la detaliile jocului n-am pretentii:
Intel pentium g3260 3mb cache, 3. 3mhz+cooler stock
Radeon r7 250 1gb ddr5/2gb ddr5, 128bit
Placa de baza H81M-K
RAM 2x4gb(8gb ddr3)
HDD 500gb
Sistemul asta necesita o sursa mai mare de 450w? Eficienta 80+.
Raspundeti doar unde stiti va rog.

Răspuns Câştigător
| octav005 a răspuns:

1. Nu vor exista pierderi de performanta.
2. Nu vad cum ai reusi fix tu sa pui ceva naspa, dat fiind faptul ca nu se potriveste daca incerci sa bagi altfel decat trebuie, nu intra mufele, oricum sunt tutoriale pe Youtube pentru asamblarea unei surse cu placa de baza. Daca nu prea le ai, recomand sa te duci la un service sau la cineva care stie pentru a nu prapadii degeaba placa de baza, o poti arde inutil s-au rupe ceva/pini/mufe.
3. Pentru acel update de bios chiar nu recomand sa fie facut de tine. Poti sa il distrugi cu totul. De rescris bios-ul este greu si mai bine il duci la un service, desi nu vad de ce i-ai da update, nu-si mai face treaba ca inainte sau ce?
La faza cu HDD-ul nou, logic ca daca nu e instalat windows-ul nu iti va merge nimic, pentru ca nu ai sistem de operare, iti va da eroare ca nu e nimic de bootat.
Cu privire la frecventa memoriei ram si ce suporta placa de baza si procesorul, nu stiu cine a ales asa ceva, dar practic ineaca procesorul poate sa aiba bottleneck.

| Lustra explică (pentru octav005):

3.Pai eu sper sa isi faca treaba...Mi-e sa nu iau toate piese sa le pun si vad ca nu merge ca trebuie un update de BIOS, aia e tot.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Lustra):

Daca face chestii de genul, il duci la service pentru un update de bios. S-au il faci chiar tu, dar riscurile sunt putin mai mari. Acum depinde de la caz la caz, poate sa nu ti se intample absolut nimic, sa mearga normal totul, cum am facut pe laptop, desi nu aveam certitudinea 100% ca nu se poate intampla nimic, a mers perfect. Insa uita-te pe Youtube, update bios si vezi acolo mai detaliu, s-au service cum ti-am spus.
Pai stai putin, nu e musai ca, daca faci update de bios sa fie toate componentele compatibile intre ele. CIne a spus asta?

| Lustra explică (pentru anonim_4396):

Pai daca procesorul este pe acelasi socket cu placa de baza si memoria RAM e pe aceiasi frecventa si DDR cu placa de baza, ma gandesc ca e vorba de un update de BIOS.Dar din cate am inteles, se face update daca placa de baza e ceva model mai vechi si apar incompatibilitati cu procesorul/ramul ce normal sunt ceva mai noi.Eu tot ma rog sa nu intampin situatii de genu'.

9 răspunsuri:
| octav005 a răspuns:

La intrebarea nr 1, este adevarat ca merge sa pui. dar va limita performanta la viteza unei PC-I Express 2.0
2. conectorii de la sursa nu pot intra oriunde, fiecare au locul lor. au o anumita pozitie unde intra mufa.
3, nu trebuie sa faci update de bios,
4. trebuie sa pui pe placa de baza maxim 1333mhz cat suporta procesorul.
5. iti trebuie sa instalezi sistemul de operare dupa un cd bootabil. si unele programe necesare unui PC, placa video, retea, sunet, etc
6. procesorul este slabut, indicat ar fi unul quadcore pentru a rula jocuri mai noi. si sursa este ok atat timp cat placa video nu necesita alimentare dupa sursa.

| Ciprian96CPY a răspuns:

1. In jocuri nu se simte nici o limitare.
2.E posibil sa ti se ardca "ceva" de pe placa de baza si e posibil nici sa nu iti porneasca, nici buton de reset sa nu iti mearga. Citeste manualul placii de baza cum se pun conectorii.
3. Nu-ti trebuie nici un update la BIOS.
4. Nu se va intampla nimic rau daca instalezi RAM-ul.
5. Introduci CD-ul de windows si apesi tasta F8, mai departe respecti pasii de instalare.
6. Te vei juca GTA 5 la medium undeva la 40 FPS cred, jocuri din 2007-2013 undeva la 60 pe cerinte maxim.
Sursa e foarte buna, nu iti trebuie mai mare.

| Jager a răspuns (pentru Ciprian96CPY):

GTA 5 40 fps pe medium la acel pc e mult rau. maxim 25-30 pe low

| Ciprian96CPY a răspuns (pentru Jager):

Il joc eu cu 45 fps la cerinte maxime pe configuratia asta
Intel g4400 3.3ghz skylake
gtx 750 ti 2gb 128bit
8gb ram ddr4 2133mhz
la rezolutia 1600x1200 aproape de full hd...

| Jager a răspuns (pentru Ciprian96CPY):

La tine da, dar la el nu. Tu macar ai gtx, 8 ram ddr4 si skylake fata de el.

| Ciprian96CPY a răspuns (pentru Jager):

E discutabila treaba oricum... da jocuri din 2007-2013 ii merg bine