| Ralux a întrebat:

Am niste intrebari urgente:-s :
am un blog pe wordpress si nu stiu urmatoarele:
1.cand pun o postare, cum o pot pune in paginile in care le vreau? sa zicem ca am 3 pagini:acasa, gossip si about.cum pun postarea in ce pagina vreau?
2.cand intri pe blog se vede titlul si sa zicem ca titlul e(deci astea sunt doar exemple) i love summer...cum pot sa il schimb?
3.cum pot pune o poza pe care o vreau la inceputul paginii?(adica nu in postari, ci pur si simplu acolo sus unde e titlul
4.prima pagina care a fost pusa automat de wordpress a fost Acasa, o pot redenumi sau sterge? caci m-am uitat la editeaza pagini si arata doar paginile care le-am pus eu nu si Acasa.
5.cum pot pune la postari sa voteze lumea postarea? de exemplu: frumos, urat, extraordinar, stupid, amuzant s. a adica ce cuvinte vreau eu sa pun ca oamenii sa voteze?
6.cum pot pune un fel de program unde arata ora, data s. a un fel de calendar
Sper sa nu imi spuneti ca nu se poate caci, da, am vazut cu ochii mei se poate.
Daca imi puteti raspunde la macar 1 dintre intrebari ar fi minunatwinking desigur, eu vreau raspuns la toate dar e spuneti-mi la cate stiti happy
Multumesc! happy kisskisskisskiss

Răspuns Câştigător
| kayan a răspuns:

Salut,

1. eu stiu ca nu se pot adauga postari in paginile pe care le creezi, ci se poate adauga doar text... astfel, pagina creata de tine devine o postare in sine (titlul este titlul paginii si textul este cel pe care il adaugi) daca ma intelegi...

2. titlul se schimba din "paboul de control"... settings (pe bara din stanga)...general... blog title.

3. la fel... "panou de control"... appearance (pe bara din stanga)... custom header... upload new header image... choose file... alegi poza si alegi care parte din ea vrei sa-ti apara pe blog (crop)... si apesi ok.

4. din cate stiu, nu se poate modifica.

5. tot din cate stiu, poti pune un soi de "rating". adica stelute... ca lumea sa iti voteze postarea. adica, daca le place ce ai scris, iti vor da 5 stelute, daca nu doar una. Pentru asta mergi iar in panoul de control... Ratings (pa bara din stanga)... Posts... Enable for blog posts.
Voturile de care zici tu sunt disponibile pe platforma blogspot.

6. la fel... din cate stiu, programul cu ceasul este disponibil pe blogspot.

Spor!

2 răspunsuri:
| Silvia a răspuns:

Imi pare rau ca nu te pot ajuta ptc eu acum incerc sa imi fac blog si nu stiu prea multe... dar stai linistita ca pe tine o sa te stresez cel mai mult atunci cand o sa fie gatalaughingkiss

| madamanu a răspuns:

Ai la apearance la widgets ai calendar, de acolo poti sa pui calendarul...