| AndreiG11 a întrebat:

Am o boxa de PC, mufa jack, alimentare de la priza, intrerupator on-off, potentiometru volum. Am vazut la un prieten, tot la fel, o boxa de acelasi tip, dar alimentata la un acumulator cu vreo 8 baterii sau ceva gen iar mufa jack conectata la telefon. Cum as putea sa alimentez si eu boxa la un acumulator sau ceva gen? Adica sa o fac portabila. Apropo, nu vreau raspunsuri de genul, du-te si cumpara-ti una, vreau sa o fac eu pe asta.

Răspuns Câştigător
| DeyCj a răspuns:

Simplu.Prietenul tău a făcut o modificare simplă boxei:
Procedeul e simplu:
Ai nevoie de:
-Să știi cum arată componentele electronice și cum funcționează acestea, și de asemenea să ai cel puțin habar cum se construiește și unde este locată o punte redresoare într-un astfel de circuit(boxa în cazul tău)
-O șurubelniță stea sau dreaptă care potrivește pe șuruburile boxei
-multimetru digital(ca să nu iți prinzi urechile cu cel analogic)
-Pistol de lipit și cositor cu fludor
-Îndemânare în a folosii această unealtă care dacă nu ești atent cam...mușcă rău(se încălzește la 250 grade)
-Fire de contact.Recomand de culori diferite(roși și negru). Aia nu e stres că poți folosii și fire dintr-un cablu de telefon(de ăla cu 4 fire)
O scurtă introducere despre ceea ce urmează să faci(asta ca să înveți și tu un pic)
Vei lipii de la circuitul de redresare final două fire la care vei alimenta pe baterii boxa. Înainte dea alimenta pe baterii trebuie să știi la ce tensiune se alimentează boxa(9 sau 12 v). Asta se măsoară cu multimetru.
Ok. Dacă ai toate cele enumerate mai sus atunci poți trece la...
Modul de lucru
-se desface boxa
-se localizează unde sunt diodele finale din circuitul de redresare
-se lipesc așa:
la dioda ce are sensul de conducție se lipește firul roșu(+), iar la dioda ce are sensul în sens de blocare firul negru(-)
-se asamblează boxa
Deatlii îți mai dau daca crezi că nu te descurci.
Sugestie
Eu în locul tău nu as folosiibaterii ci acumultaori. Poți folosii cu succes acumulatori de telefon mobil înseriați.I poți încerca cu un de exemplu un alimentator universal.Cu asta i-ai face concurența prietenului tău.
Succes

1 răspuns:
| BlacK_8915 a răspuns:

Si-a cumparat o priza portabila pe baterii, care poti sa o folosesti si asa dar degeaba ca nu cred ca sa poti asculta muzica calumea ca o sa ramana fara baterii!