| RaulGeorge798 a întrebat:

Salut,am o dilema... de curand am primit decodorul HD de la DIGI, iar eu am un TV SONY BRAVIA HD READY, l-am setat pe rezolutia FULL HD 1080i si merge excelentlaughing este vreo problema oare, merge si pe 720p si pe 1080i l-am lasat pe 1080, imi puteti explica cum de un TV HD Ready imi duce si 1080i de la decodorul DIGI, tind sa mentionez ca VEDE LACRIMA.

Răspuns Câştigător
| Danzell a răspuns:

Nu inteleg ce nu intelegi.
daca televozorul suporta 1080 iar decodorul are 1080... e acelasi lucru.

1080 fie ca e fullhd superhd, extra mega hd sau ce vrei tu... tot 1080 ramane. 1080 este de fapt rezolutia 1920 x 1080

ca fapt divers i-ul sau p-ul de la sfarsit indica metoda de afisare a pixelilor.
i= interscaled (adica ai 2 straturi de imagine. primul strat afiseaza liniile pare al doilea liniile impare, iar televizorul le imbina

p=progresive (standard-ul cel mai nou, afiseaza toate liniile in acelasi timp

diferenta e cam asa:
https://i.ytimg.com/vi/j29b7B6CSNM/hqdefault.jpg

| Atotstiutorul a răspuns (pentru Danzell):

Stai ca n-am inteles daca tv-ul respectiv Sony bravia este HD READY si decodorul digi are posibilitatea de a reda 1080 spui cumva ca un televizor HD READY afiseaza 1080 de lini? ca Sony bravia spune clar ca NU suporta 1080...

7 răspunsuri:
| Atotstiutorul a răspuns:

Televizorul Sony bravia face upscaling. poti sa ii dai si semnal 2060 televizorul face decodarea automat in 720 de lini.

| I0nuT55 a răspuns:

Nu inteleg ce vrei sa zici happy happy

| I0nuT55 a răspuns:

Cum adica sa iti duca? Prin cablul HDMI...

| RaulGeorge798 explică:

Da prin cablul HDMI duce 1080 dar TV-ul are doar 720p nu full... Asta era dilema cum de un TV 720P duce full cu decodorul si hdmiul...

| Danzell a răspuns (pentru RaulGeorge798):

Face scalare (downsampling). a cam acelasi principiu ca acele telefoane lumia care au camere de 40MP. "condenseaza" imaginea la 8MP si asta o face sa fie mult mai clara si bine conturata. presupun ca acelasi principiu e si la tv

| Atotstiutorul a răspuns (pentru RaulGeorge798):

Televizorul NU duce 1080. televizorul face o conversie si iti reda la 720 televizorul NU iti reda 1080, asa e conceput televizorul sa faca o conversie!