| LPCTSTR a întrebat:

Am o imensa nelamurire, am un laptop cu Win 7 cu NVIDIA Geforce 310M, stiu... il am de 6 ani insa isi face treaba incredibil de bine.
Revenind, de cateva luni imi tot zboara gandul la Win10 si nu stiu daca 10 suporta componentele laptopului si inclusiv placa grafica, plus ca nu gasesc actualizari de driver pentru 310M ceea ce imi cam ofera dubii.
Alte specificatii: procesor Intel i3 2,4GHz, 4GB RAM.
Merita sa trec la Win 10?
Sunt multumit si cu 7, insa vreau ceva nou, si posibil mai putine resurse consumate.
Cati MB de RAM manaca Win10?
Posibil pentru ca sunt si alte procese deshise sau atat mananca Win 7, insa imi ocupa 1-1, 5 GB, este normal?

Răspuns Câştigător
| gelu1970 a răspuns:

Eu am un laptop cu 7
acum vreo 2 ani am actualizat la 10, legal, avand licenta reala de 7.
in principiu a fost ok. laptopul mergea fluid si starta in 14 secunde. precizez ca nu am ssd. insa am ucis toate serviciile tip spy ce vin incluse in w10 si in plus am facut optimizarile de rigoare. toate acestea au durat mai putin de un an deoarece Microsoft a inceput cu update de fiecare data tot mai deficient si inutil. laptopul meu a inceput sa mearga tip "melc".
asa ca am scos discurile cu licenta originala si am reinstalat 7.
si cu 7 iti scriu si acum. daca vrei sa faci o mare prostie...instaleaza 10. De multe ori am scris aici, ca cei ce au conceput w7 au plecat din Microsoft. Si continui sa cred ca asa e.
bafta si gandeste bine ce vrei sa faci.
1-1,5 Gb e normal. sa vezi cand o sa instalezi w10 cum e sa ai procesor la 90% sau mai mult si hdd de asemenea la uz foarte ridicat.

| NLS a răspuns (pentru gelu1970):

Daca erai putin perspicac, iti dadeai seama ca Microsoft reactiveaza servicii gen Cortana, News Hub, chiar si telemetria, etc. etc. la fiecare update major... asa ca ar fi trebuit sa reiei acel proces dupa fiecare update.
Asa fac eu, si nu vad 90% procesor, ci vad 2-4% cand nu lucrez in programe "speciale" (Affinity Photo, Blender, SolidWorks Educational, Medusa4 Personal, DraftSight).
Doresti dovezi?
Adevarul e ca am si SSD, dar asta nu influenteaza consumul de ram sau procesor.
Am avut 2 mici probleme la ultimele update-uri, dar dupa 4-5 zile a aparut un patch ce a rezolvat neplacerile.

| LPCTSTR explică (pentru gelu1970):

Am cazut in pacatul de a instala Win 8.1.
RAM-ul parea stabil insa procesorul era intens solicitat la programe mai mari cum ar fi Visual Studio.

| gelu1970 a răspuns (pentru NLS):

Corect pe vremea cand am invatat gramatica limbii romane era "perspicace".
in alta ordine de idei, sincer sa fiu nu ma intereseaza cum iti merge laptopul sau pc.
o seara buna sa ai.

13 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

W10 foloseste mai multe resurse decat W7.
Totusi, daca vrei sa-l incerci, monteaza-ti un alt hard disk (de minim 80Gb) si instaleaza pe el W10.
In caz ca nu vei fi multumit, trebuie doar sa pui actualul hard disk inapoi si va functiona ca acum.

| NLS a răspuns:

Windows 10 sta bine spre foarte bine cu baza de drivere
Am cautat pe site-ul nVIDIA...
Ultimul driver pentru Windows 10, are aceeasi data cu ultimul driver pentru Windows 7... adica 14 decembrie 2016
Deci nici o diferenta. Inseamna ca s-a oprit suportul pentru acea serie de placi, si probabil nu vor mai exista alte update-uri.

Ca si consum de RAM si procesor, Windows 10 sta putin mai bine, DAR eu obisnuiesc sa pierd cateva ore, sa blochez tot ce prind: Cortana, telemetria, toate chestiile din Settings-Privacy pe off, si multe altele prin Registrii si Servicii.

Opinia mea: Windows 10 nu va merge mai prost decat Windows 7 pe acel sistem.
Dar fiindca tot e gratis (trial), il poti testa cateva zile/saptamani.
L-am instalat unei vecine acum mai bine de un an, si il foloseste asa, neactivat. (doar ca nu poti schimba wallpaper, teme, etc. Nu poti customiza interfata pana nu e activat.)
Apar unele mesaje de atentionare, dar nu mai e ca la Windows 7, unde ti se bloca Windowsul, la 10 il poti folosi in continuare pe perioada nedeterminata (atata timp cat nu te zgarie pe retina albastrul acela)

| LPCTSTR explică (pentru NLS):

As vrea sa trec la 10 insa ma tem pentru cei 4 GB de RAM.
Am auzit ca pe calculatoarele vechi cum este si al meu, cu 2 sau 4 GB, sistemul va ocupa pana la 1 GB.
Nu mai stiu ce sa cred.
Totusi, cred ca voi ramane la 7, pare mai stabil.

| NLS a răspuns (pentru LPCTSTR):

Da, va ocupa intre 1.5 si 2GB (impreuna cu programelele uzuale instalate.)
Insa ai placa video dedicata, asta inseamna ca restul RAM-ului ramane liber.
Si in plus, la cantitatile de RAM mai mici de 4GB, ai inca 4GB de memorie virtuala (page file).
Si cand RAM-ul e incarcat 99.9%, nu se intampla nimic ciudat, datele cele mai vechi sunt eliberate, si se creeaza loc pentru cele noi.
Am instalat Windows 10 Home pe un laptop asemanator cu al tau (Pentium Dual Core 2.4
si 4GB ddr3,
fara placa video dedicata... si HDD 250GB)
Merge normal, duce filme 720p pe Youtube, Facebook, Libre Office.

| MihaiNicu23 a răspuns:

NU merita sa treci la win 10, pentru win 10 iti trebuie ceva mai nou si mai performant, chiar daca iti va merge win 10 iti va merge foarte greu, eu la fel am patit-o.

| Gabriel9707 a răspuns:

Tu poti incerca singur sa vezi daca iti place windows-ul 10. Poti face upgrade si daca nu iti place poti sa te intorci inapoi la versiunea anterioara de windows.

Cum sa te faci downgrade : https://saintlad.com/downgrade-from-windows-10/

| LPCTSTR explică (pentru Gabriel9707):

Optiunea asta era valabila dupa ce s-a facut upgrade inainte si dupa 26 iunie/iulie, nu mai stiu luna. Si dupa, optiunea de downgrade nu cred ca mai este valabila pentru Win instalat dupa sa zicem 2 ani, deci, doar Virtual machine ma mai salveaza.

Răspuns utilizator avertizat
| Modroganmatei a răspuns:

Nu tine numai de RAM prietene, vb din experienta, mai intai ce trebuie sa faci e sa te uiti pe net sa vezi daca placa ta suporta win 10, daca nu, recomand xp daca tot ai zis ca vrei sa consume mai putine resurse. Acum depinde pentru ce il folosesti, ma indoiesc ca pentru gaming, asa ca ti.as sugera un win 8 care nu ar trebui sa iti faca nicio problema. Ai putea sa iti achizitionezi un laptop destul de ieftin cu componente mai bune carear suporta win 10 fara probleme (l.ai putea vinde pe al tau cu vreo 9-10 milioane si sa mai adaugi vreo 5 sa ii iei cv mult mai convenabil). Win 7 e foarte bun, l.am folosit mult timp si m.a tinut orice dispozitiv. Acum tine de tine.
Mult succes!

| LPCTSTR explică (pentru Modroganmatei):

Pai, am cazut in pacatul de a-mi instala Win 8.1, era dragut, dar consuma resurse si primeam destul de des BSOD in timp ce pe Win7 nici nu stiam ca exista, si totusi al laptopul de 6-7 ani.
Deocamdata nu il folosesc pentru gaming, doar pentru scoala si filme. Se misca destul de fluent, zic eu, insa isi merita banii.
Am dat pe el 60 mil, ca pe atunci era cel mai bun si performant laptop, acum... cu ce vad in magazine, chiar incep sa ma bucur de ce am(ma refer la compatibilitati + SO)
Fun fact: m-am plimbat prin mall pe langa laptopuri si telefoane, si mare mi-a fost mirarea... un laprop care avea acel buton de Windows, cu Linux rolling on the floor