| anonim_4396 a întrebat:

Am o imprimantă și o tin conectată la pc cu cablu usb. Eu vreau sa o am si la pc dar si la telefon. De obicei ma chinui sa scot cablul din pc si sa il conectez la tel cu un cablu usb adaptor. Cum fac să am imprimanta conectată si la pc si la tel in același timp, adică cu un singur cablu care duce la imprimantă. Eu nu stiu cum sa fac. Dacă m-ar putea ajuta cineva cu o idee si poate link cu ce trebuie sa cumpăr. Multumesc. Funda

10 răspunsuri:
| Bizon95 a răspuns:

Sierra1 ti-a dat solutia cea mai simpla: un usb hub care dintr-un port usb face mai multe

insa eu personal te sfatuiesc sa pui tastatura si mouse-ul pe hub-ul usb, si nu telefonul si imprimanta (pur si simplu tastatura si mouse-ul, daca nu sunt de gaming, super performante, au nevoie de mult mai putine resurse decat o imprimanta sau un telefon)

alte solutii sunt:
daca imprimanta are port de retea, sa o pui pe retea
daca routerul are port de usb, sa pui imprimanta acolo
daca imprimanta are wifi...

| KlaussKhiel04 a răspuns (pentru Bizon95):

Păi am un hub de genul dar nu am gasit nici pe net cablu usb sa il conectez cum il conectez cu imprimanta?

| Bizon95 a răspuns (pentru KlaussKhiel04):

Nu stiu ce priza are hub-ul tau
ar trebui sa pui o poza
dar... un cablu costa 10-15lei, iar la fiecare mufa si priza se pierde semnal, iar daca cumva ai nevoie de un cablu mini-usb (foarte probabil ca de asta ai nevoie) alea au fost FOARTE PROASTE, de aia nu se mai folosesc si de aia foarte probabil ca nu gasesti deloc

in schimb sierra1 ti-a dat un link catre un usb hub de 25 de lei... e asa de mult?!?

| KlaussKhiel04 a răspuns (pentru Bizon95):

To același model il am si eu de hub numai ca de la gama. Dar cum fac ca imprimanta are la capătul firului mufa usb de intra in pc. Eu ca sa pot pune hubul la acel fir de imprimanta trebuie altfel de cablul.

| Bizon95 a răspuns (pentru KlaussKhiel04):

Nu mai inteleg nimic
ai un USB fir de la imprimanta care intra in pc
ai un hub usb CU TOT CU CABLU USB si poti sa il pui in pc?
daca da
atunci de ce nu scoti imprimanta DIN PC, bagi usb hub-ul in locul ei, si apoi bagin imprimanta in usb hub?
prea complicat?!?

| KlaussKhiel04 a răspuns (pentru Bizon95):

Eu am nevoie sa multiplica ieșirea din imprimanta nu usb.ul din pc daca bag hubul in pc multiplica usb ul pc ului trebuie ordinea inversă eu am nevoie de un cablu gen cum e asta dar sa fie la ambele capete cum e cel incercuit dar nu gasesc nici pe net. https://imgur.com/a/EzpKDvc

| Bizon95 a răspuns (pentru KlaussKhiel04):

"Eu am nevoie sa multiplica ieșirea din imprimanta"
wow, CE ANUME IESE DIN IMPRIMANTA?!?
cablul de usb IESE din calculator si INTRA in imprimanta

iar in poza aia e un prelungitor usb, la care tu ai incercuit iesirea, si apoi spui ca ai nevoie de un cablu cu doua mufe mama
NU AM AUZIT NICIODATA DE ASA CEVA
si NICI NU IMI DAU SEAMA LA CE ITI TREBUIE!

| TheGentleman a răspuns:

Salut. Folosești imprimantă HP? Există aplicația HP Smart disponibilă pe Microsoft Store, Google sau Apple

| KlaussKhiel04 a răspuns (pentru TheGentleman):

Da e HP dar model mai vechi HP desskjet f4200 nu o pot conecta la wifi