| Xenoverse a întrebat:

am o intrebare, am un laptop HP 15-g011sq si il detin de aproape 3 ani si am de gand sa ii fac un upgrade cu un SSD de vreo 250 gb si am o nelamurire daca iau un SSD trebuie sa ii mai adaug si rami? Uitati specificatiile laptopului meu.

Procesor: amd quad-core a8-6410 de pana la 2.4 Ghz
HDD: 1 TB
Placa video: amd radeon hd 8570m
Ram: 4 gb ddr 3

Cel mai bun raspuns primeste o funda.

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Chiar dacă sunt memorii si unele si altele, ram-ul nu are legătură cu HDD-ul sau SSD-ul.
Si doar dacă iti vei instala Windows-ul pe ssd, doar atunci iti va merge laptopul mai bine.

8 răspunsuri:
| Vvistula a răspuns:

Nu trebuie, nu au legatura. E ok asa.

| BurnerFire a răspuns:

Depinde la ce o sa folosesti leptopul dupa ce faci upgrade-ul. Daca vrei sa faci gaming pe el nu merita nu o sa mearga, daca vrei sa-ti mearga mai repede doar atat, poti sa-l faci.

| MonsterBlood a răspuns:

La ce iti trebuie un ssd pe un laptop? sa iti mearga mai rapid? E laptop pana la urma nu un pc full gaming lasa-l asa cum e pentru ce faci tu probabil e suficient nu prea merita sa ii faci upgrade parerea mea, memoria o are destul de buna si sunt convins ca merge ca uns pentru Facebook un counter si un lol poate seara asta in cazul in care te joci.

| Strepix a răspuns:

Nu stiu pentru ce folosesti tu laptop-ul, insa daca folosesti in jocuri, atunci SSD-ul doar o sa incarce load screen-urile mai repede (se va deschide jocul direct mai rapid fara sa mai astepti la "Loading..."), in schimb FPS-urile vor ramane aceleasi. Diferenta dintre HDD si SSD, este ca SSD-urile au un procesor ce fac ca fisierele sa se copieze mult mai rapid.
Poti face upgrade la rami insa, si sa mai adaugi 2 sau 4. Dar 6GB Ram in prezent e suficient, parerea mea.

| alexboss2020 a răspuns:

Nu trebuie sa adaugi si rami, dar eu iti recomand sa renenuti la ssd si sa iti iei gb ram ca sa ai 8, ti se vor misca mult mai bine jocurile!

| Xenoverse explică (pentru MonsterBlood):

Bai desteptule, eu nu folosesc laptopul pentru gaming il folosesc mai mult doar pentru multimedia si un upgrade nu strica laptopului meu, si asa imi merge greu laptopul.

| Xenoverse explică (pentru alexboss2020):

Nu folosesc laptopul pentru gaming, mai mult pentru multimedia.

| alexboss2020 a răspuns (pentru Xenoverse):

Bravo! Atunci merita bagi windows-ul pe ssd si gata! Bafta si stima!