| Săndulache_Răzvan_1996 a întrebat:

Am o intrebare: Calculatorul meu nu mai porneste cand il aprind adica apas butonul de start, se aprind ledurile, mous-ul si ledurile de la ventilatorul unitatii. dar de la monitor nu e nici un semn de viata. Si cand se aprindea inainte se auzea un bib-ait dar acum nu se mai aude nimic. Se aprinde doar dupa cam 4-5 incercari ( cu tot cu scoateri repetate din priza). Nu stiu daca e de la sursa avand in vedere ca de la monitor nu este nici o problema. Va rog daca imi puteti spune ce este stricat sau de unde e problema

1 răspuns:
| horia2012 a răspuns:

Scoate calculatorul din priza, desfa-l si scoate placa video. (daca ai). Schimba cablul de la monitor de la mufa placii video la mufa de iesire a placii de baza. Chiar daca nu ai driver-ul instalat
se va vedea mai prost dar iti dai seama de unde e defectul. Uita-te si la memorii, scoate-le din soclu, sterge-le.