| SAMP a întrebat:

Salut, am o intrebare ce e mai bine sa fac?
Sa fac upgrade cu fiesele astea?
HDD Western Digital Caviar Blue KX, 500GB, 16MB, 7200rpm, SATA 3
Placa video HIS ATI Radeon HD 5750, 1024MB, GDDR5, 128bit, Full HD1080p, HDMI, PCI-E
Kit Dual Channel Corsair 4 GB (2 ori 2), DDR3, 9-9-9-24, 1600MHz
Procesor Intel Core i3 2100, 3, 10, socket 1155, box
Cooler Procesor Cooler Master V6GT compatibil Intel/AMD
Placa de baza Asus P8Z68-V, soket 1155
Sursa Rasurb ECO&Power EAP650, 650W
Sau cu piesele astea?
http://www.pcgarage.ro/vizualizare-wishlist/386810/
Sau sa imi iau PC-ul ista?
http://www.citgrup.ro/....../2955.html
Nu luati in considerare pretul, si doar ce e mai bun
DAU FUNDITA

Răspuns Câştigător
| tiger010 a răspuns:

Salut.

Wishlistul ala ii facut de mine pentru un prieten laughing... in fine, ii normal sa intrebi si pe alti happy

Motive ca sa nu iti iei PC-ul facut de tine:
+ ai ales placa de baza cu chipset Z68 pentru un procesor la care nu poti face OC (overclocking)... daca doreai doar pentru placa video puteai alege H67;
+ placa video cu mult mai slaba decat ala din wishlistul meu, macar pe placa video pe care am pus-o eu poti juca la maxim orice joc pe un ecran FULL HD ( adica la rezolutie de 1920x1080)
+ hdd mai slab din punct de vedere al "rapiditatii"... Samsungul F3 500 gb pe care-l gasesti in wishlist ii cel mai recomandat
+ nu ai nevoie de un kit dual channel pentru ca modulele ram sa mearga in dual channel

De ce sa alegi wishlistul meu, pentru ca:
+ hdd rapid: Samsung F3 500gb
+ cpu usor de OC pana la 5.0 ghz
+ placa video care iti vor rula toate jocurile in full setting pe un ecran FULL HD
+ sursa ok, nu-ti trebuie mai mare... daca tu vrei sa te simti mai in siguranta pe viitor poti sa iti iei una de 600-650W (in cazul in care doresti sli / crossfire, mai multe hdd-uri si mai stiu eu ce... ) etc.
+ placa de baza pentru OC-ul procesorului + modulul gpu integrat (Intel GMA HD )
+ procesor quad-core.
etc.

Acum ramane la alegerea ta de ati lua un pc slab sau un pc puternic...

bafta happy

1 răspuns: