| plshelpmefast a întrebat:

am o intrebare daca ma puteti ajuta, am un laptop HP pavilion dv6, bateria imi este moarta complet insa stau mereu cu el in priza, de vreo 2 zile insa a inceput sa ţiuie sa bâzâie, sa scoata un sunet ciudat in fine si anume transformatorul ..sau cum se mai numeste chestia aia neagra,imi puteti spune care ar fi problema.? va rog, multumesc tare mult

1 răspuns:
| ishallhelpyou a răspuns:

Pai, in primul rand, daca bateria nu tine nici 3 minute, nu are rost sa o mai tii in el (sa zici ca ar functiona ca un amortizor in cazul unei pene de curent).

Cat despre tiuit, este cam obosit transformatorul(incarcatorul) de la laptop, sunt cazuri in care se pur si simplu moare imediat dupa ce incepe sa faca sunetul sau sunt cazuri in care tine luni/ani, desi recomandarea mea ar fi sa te uiti dupa unul nou, preferabil original.