| Zgambau a întrebat:

Salut,am o intrebare daca pun o baterie externa de 20. 000mHa la leduri kit tv prin USB, functioneaza? Dau funda

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Da-ne fabricantul si modelul fiecarui aparat folosit.

| LinxCont a răspuns:

Bateria externa presupun ca scoate cel mult 2.1A/5V
Daca acel Kit de leduri consuma pana in 2A la 5V, cu siguranta ca va merge.
Din cauza ridicarii tensiunii de la 3.7V cat are acumulatorul din baterie la 5V cat e la iesire pe mufa USB, curentul consumat de la acumulatorul intern va fi 2A*5/3.7 =2.7A, deci mai mare de 2A.
In plus luand in calcul pierderile ridicatorului de tensiune, sa zicem un randament de 80%,, vom avea un consum de 2.7A/0.8=3.4A de la cacumulatorul bateriei externe.
Timpul cat va functiona instalatia va fi 20000/3400=5.8ore = 5h48min. Calculul e estimativ.
Incarcarea bateriei va dura 20 ore daca se face la un curent de 1A, iar la un curent de 2A va dura 10 ore.
Daca exista priza prin apropiere as opta pentru un incarcator de tableta sau telefon care scoate 2.1A/5V ca sa nu incarc bateria 10-20ore pentru a o folosi doar 5 ore. Depinde si de kit, cat consuma.
Daca acel kit e pentru a fi conectat la o mufa USB, va consuma in jur de 0.5A/5V caz in care bateria externa va tine de 4 ori mai mult, 4*5. 8ore=23ore.
Am vazut pe eMAG kitul http://www.emag.ro/......DWN1H7BBM/
kit care are un consum de 1A, caz in care bateria externa va tine 2*5. 8ore=11 ore si la fel as prefera sa pun un incarcator decat o baterie externa.