| iKireS a întrebat:

Am o intrebare, deci am un hard de 500gb si momentan am doar Disk C unde am Windows-ul si jocurile instalate insa se incarca texturile greu. Daca instalez Windows-ul iar si fac 2 Disk-uri de 250gb, si pun Windows-ul pe unul si jocuri pe celalalt o sa am performanta mai buna sau e aceeasi treaba?

Răspuns Câştigător
| Bizon95 a răspuns:

Performanta NU, IN NICI UN CAZ
e tot un singur hdd, tot aceleasi capete trebuie sa citeasca date de pe acelasi platan(e)

o sa ai o mai buna organizare a datelor si mai multa siguranta la o eventuala corupere de date de pe o partitie (cealalta poate fi folosita ca back-up etc.)

daca vrei imbunatatire de performanta atunci trebuie alt hdd
daca vrei imbunatatire SERIOASA de performanta, ia-ti ssd

5 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Cu doua partitii este mai usor sa iti organizezi datele. Pe partitia a doua poti sa pui poze, filme, etc. Deasemenea sunt jocuri care nu este obligatoriu sa le instalezi in C:\. Pe partitia D:\ poti sa-ti faci si un backup pentru cazuri deosebite.
In cazul in care sistemul de operare se strica, este mai putin probabil ca datele tale sa fie afectate si le poti recupera prin simpla reinstalare a Windowsului. N-ai spus ce Windows ai dar 70-80 Gb pentru partitia C:\ sunt suficienti si restul folosete-i pentru partitia D:\. Pune tot ce poti numai pe ea. Eu aveam (cand aveam Windows ca de 2 ani sunt doar pe Linux) setate browserele sa descarce doar pe D:\.
Un ultim motiv este mai usor cand vrei sa instalezi 2 sisteme de operare pe acelasi HDD. Fiecare sistem are nevoie de partitia lui si este mai usor sa iei dintr-o partitie fara sistem.

| flixbuster a răspuns:

Nu o sa se intample nimic spectaculos, tot de pe acelasi disc fizic va citi. Tot atatea RPM-uri si tot atata cache are (daca e HDD - caz in care te-ar ajuta poate un SSD pe care sa instalezi jocurile daca ele vrei sa se incarce rapid).

| ClaudiuM1997 a răspuns:

Eu zic sa cumperi un sdd de 240gb si sa pui windowsu pe acesta iar jocurile sa ramana pe Hardisk.Eu asa am facut pe laptopu meu si se misca mult mai ok in ce fac zi de zi.

| AlexPPS a răspuns:

De preferat ar fi sa faci una de 150 pentru windows si alta de 350 pentru jocuri si altele. Da, performanta este mai buna.

| AndreeWz a răspuns:

Pai eu le am pe tiate inghesuite intr-un disk si nu am probleme, posibil sa fie de la performanta pc ului