| Alexstefan35 a întrebat:

Salut, am o intrebare despre PC-uri.
Am 8gb ram de 2666MHz de la remaxel, doresc sa imi upgradez pc-ul cu inca 8gm ram, nu o sa am probleme de performanta daca pun memorie de la alt producator si MHz diferit?

3 răspunsuri:
| nicu991 a răspuns:

Chiar daca iti vei pune inca un modul RAM cu o frecventa mai mare decat cea pe care o ai, ambele vor functiona dupa frecventa celei mai mici.

| Ineys a răspuns:

De preferat este sa fie un model cat mai apropiat de cel pe care-l ai deja, sa nu difere prea mult specificatiile. Ideal e sa fie acelasi model. Ce s-a intamplat, nu mai e pe piata sau?

| Andresso a răspuns:

Poate sa apara probleme, poti sa ai o gramada de blue screen-uri... si sa nu te astepti ca o sa-ti creasca fps-urile in jocuri cu peste 7-8 fps-uri (o sa-ti creasca maxim cu 3-5 fps-uri) sau sa mearga mult mai rapid pc-ul. O sa mearga într-adevăr pc-ul mai rapid dar nu va fi prea sesizabil.