| MiXtap21 a întrebat:

Am o întrebare: dețin o pereche de căști Audio technica ANC9 și le folosesc cu un Samsung S7 Edge și la laptop. Călătoresc destul de mult și în principal ascult muzică la telefon. As vrea să achiziționez un amplificator sau DAC. Întrebarea este, de ce am nevoie? De un DAC sau amplificator?
Unele melodii nu se aud suficient de puternic, chiar și cu volumul la maxim. Fișierele sunt în format. flac necompresate. As dori un dispozitiv portabil intermediar care să poată asigura puterea necesară căștilor. Acestea au o impedanță de 100 ohm.

Mulțumesc!

Răspuns Câştigător şi Apreciat de Editori
| JackR a răspuns:

DAC= Digital to Analog Convertor. Adica un device care converteste semnalul audio digital in format analogic. Unele au si un amplificator incorporat, altele nu. Pentru ceea ce vrei tu (muzica de pe mobil) incearca orice amplificator pentru casti de la Filo. Atentie, sunt modele care au versiuni separate pentru iOS si Android. Un exemplu bun este: https://www.avstore.ro/amplificatoare-casti/fiio-a1/

| MiXtap21 explică (pentru JackR):

Mersi foarte mult pentru informații! O ultimă întrebare aș avea, am observat că sunt mai multe modele printre care și preturi diferite. Există o diferență majoră în calitatea sunetului sau pur și simplu cele mai performante au putere mai mare și pot alimenta căști cu impedanță mai mare? Adică dacă s-ar justifica să optez pentru un anumit model și nu celălalt.

| JackR a răspuns (pentru MiXtap21):

Diferente sunt, nimic de zis. Nu neaparat la putere, cat la nivelul componentelor folosite si a facilitatilor oferite.
Ce pot sa iti spun in mod sigur, cei de la AVStore sunt oameni pasionati, asa ca, daca esti din Bucuresti, merita sa fai un drum pana la ei la magazin si sa incerci si sa alegi ce iti convine pentru combinatia ta de telefon si casti. Daca nu, da-le un telefon si asculta sfaturile lor. Gasesti detaliile de contact, in link-ul pe care ti l-am trimis ieri.

| MiXtap21 explică (pentru JackR):

Chiar de la ei am cumpărat căștile și am fost complet impresionat de ce oferă, am dat comandă de un Fiio A3. Mersi mult pentru ajutor! happy

| JackR a răspuns (pentru MiXtap21):

Cu mare placere! happy

P.S. Excelenta alegerea!winking

6 răspunsuri:
| sierra1 a răspuns:

La telefon se aude slab, așa-i?

| MiXtap21 explică (pentru sierra1):

Slab din punct de vedere al calității nu as putea spune, folosesc aplicația de Samsung Music si am configurat egalizatorul pe placul meu. De obicei ascult aproape la volum maxim la telefon iar uneori chiar și la maxim, nu este suficient, depinde de melodie.

Mă gândesc totuși că, pentru a asculta la capacitatea maximă a căștilor ANC9 mă gândesc că nu ar trebui să folosesc un telefon amărât, mă gândesc că ar trebui să conțină ceva dedicat pentru sunet.

Amplificatoare pentru căști am găsit în număr mai mic, în schimb DAC-uri găsesc de toate tipurile și pentru orice buzunar, totuși, nu știu exact ce diferență este între cele doua și care se folosește care unde.