| SebiAdrian69 a întrebat:

Salut, am o intrebare, este o problema daca procesorul sta in anumite jocuri (rainbow six siege) cam ridicat, adica 70-90% mai scade si sub 60 si urca chiar si la 97%? Sau daca nu se poate strica/arde procesorul? (procesor i5 9300h)

2 răspunsuri:
| Evolution a răspuns:

Este absolut normal sa stea aproape full in jocuri. Sunt anumite jocuri / aplicatii unde munceste foarte mult CPU si sta mereu 100%.
Nu conteaza foarte mult asta, conteaza sa aiba temperatura sub 100 de grade celsius altfel se inchide. Sa ai o racire buna la el. Sub 90 de grade ar trebui sa stea indiferent cat de mult il stresezi.
E imposibil sa se arda daca este o temperatura sub 100 de grade si toate procesoarele in ziua de azi au o protectie si cand ajunge la temperatura 100 de grade se inchide sau se restarteaza.
Succes!

| Bizon95 a răspuns:

Daca procesorul s-ar putea arde pentru ca e folosit la maxim, nu ar mai cumpara nimeni procesoare... NU CREZI?!?

cand procesorul e folosit la maxim, atunci se incinge, ventilatorul de pe cooler merge la o viteza mai mare, si ala intr-adevar se poate duce in timp, insa in momentul ala procesorul nu mai are racire, asa ca intra automat in frecventa minima, ca sa ramana rece, si refuza sa iasa din asta, pana nu se rezolva problema cu racirea, iar tu o sa observi SIGUR, pentru ca tot compul va merge ca ultima joarsa amarata tot timpul, nu numai in jocuri (mi s-a intamplat asa ceva)

totusi vestea buna e ca un cooler de procesor costa cateva zeci de lei
https://www.emag.ro/coolere_procesor/sort-priceasc/c
departe, DEPARTE de pretul unui procesor!

PS NU am mai vazut un procesor ars de foarte, FOARTE MULTI ANI, de pe vremea Socket A-ului mai exact (15-20 de ani), asa ca nu iti mai face griji ca ramai fara procesor!